CHP Trabzon Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sibel Suiçmez’den fındık taban fiyatına ilişkin basın açıklaması geldi.

Suiçmez açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Artan maliyetler ve fındık üreticisinin emeği gözetilerek, fındık taban fiyatı, destekleme bedeli hariç en az 200 TL olarak açıklanmalıdır.

Vekil Aydın; Esnaf üzerinden kurban kesmeye çalışanların yaşama şansı yoktur Vekil Aydın; Esnaf üzerinden kurban kesmeye çalışanların yaşama şansı yoktur

Fındık üreticilerimiz, gübre, ilaç, işçilik, enerji vb. artan maliyetler karşısında büyük bir ekonomik baskı altındadır. Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, bu maliyetlerin katlanarak artmasına sebep olmuştur. Bu durum, üreticilerin sürdürülebilir bir üretim yapabilmesini tehlikeye atmaktadır.

Bu nedenle, Fındık üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmesi ve artan maliyetler karşısında zarar etmemeleri için fındık taban fiyatının destekleme bedeli hariç en az 200 TL olarak açıklanması gerekmektedir. Bu fiyat, sektördeki tüm paydaşların menfaatine olacak ve tarım sektörünün sürdürülebilirliğini güvence altına alacaktır.

Fındık üreticilerimizin alın terine saygı göstermek ve onların yanında olduğumuzu belirtmek adına, yetkilileri bu konuda derhal adım atmaya çağırıyorum. Fındık üreticilerimizin haklarını savunmak ve onların yanında olmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isterim.

Editör: Gül Yıldırım