1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Sorun kafada
Sorun kafada

Sorun kafada

Fenerbahçe Trabzonspor beraberliği, birçok tartışmayı da peşinden sürükledi. Maçın değerlendirmesini bir de yazarımız Doğan Köstereli'nin kaleminden okuyalım...

A+A-

Spor Toto Süper Lig'in 30. haftasında ateş hattından kurtulmaya çalışan Fenerbahçe ile ligde -matematiksel de olsa- Şampiyonlar Ligi hesabı yapan Trabzonspor kozlarını paylaştı.  İlk yarıya hızlı başlayan Trabzonspor'un, Fenerbahçe üzerinde kurduğu baskı, Bordo-Mavili ekibin erken dakikalarda skor bulacağının sinyallerini verdi. Kritik müsabakada 16. dakikada öne geçen Trabzonspor için karşılaşma Fenerbahçe'nin 17. dakikada yaptığı santra vuruşuyla sona erdi.

Trabzonspor, söz konusu mücadelenin ilk yarısında golü bulduktan sonra yavaş yavaş oyundan düşmeye başladı. Karşılaşmanın bitmesine  -uzatmalar dahil-  80 dakika kala Bordo-Mavili futbolcular mücadeleyi bırakmış, kümede kalmaya oynayan Fenerbahçe ile adeta dalga geçmeye başlamışlardı. Sarı-Lacivertli ekipte defansın bel kemiği Sadık Çiftpınar'ın 70. dakikada Abdülkadir Parmak'a yaptığı müdahale ile ikinci sarı kart ile oyundan ihraç edilmesi ise adeta Trabzonspor'u sahada 10 kişi bıraktı. (!)

'Zorlu' deplasmanda karşılaşmanın bitmesine -uzatmalar dahil- 37 dakika kalmışken; Trabzonspor'un, 10 kişi 'savaşan' rakibine karşı hiçbir direnç gösterememesini ne hakemlere ne de hocaya bağlamak fikrimce yanlıştır.  Trabzonspor'un mental sorunları var. Daha önce Trabzon'un deneyimli teknik adamlarından Sadi Tekelioğlu ile gerçekleştirdiğim söyleşide, Trabzonspor'un altyapısından gelen futbolcuların büyük maçlardaki mental sorunları üzerine durmuştuk. Sayın Sadi Tekelioğlu da futbolcuların ve ailelerinin yeterli derecede psikolojik destek almadığını tarafıma aktarmıştı.

Ünal Karaman'ın yaptığı değişikliklerle skoru negatif etkilemesine "oyunu okuyamıyor" diyerek kızabilirsiniz. Şunu bilmeniz gerekir ki; Ünal Karaman, antrenman sahasında izlediği ve oyuna katkı sağlayabileceğini düşündüğü futbolcuları, o futbolcuların takıma en yararlı olacaklarını düşündüğü dakikada oyuna sokuyor. Ünal Karaman'ın göremediği ise futbolcuların antrenman sahasından ibaret olmadığı, büyük maçlarda forma giyebilecek oyuncuların psikolojik açıdan değerlendirmelerinin doğru yapılmadığıdır. Trabzonspor Kulübü'nün altyapıya verdiği değeri, profesyonel "Psikoloji Ekibi" kurulmadıkça, sadece transfere para harcamamak için kullanılan ve yeterince verimin elde edilmediği bir alternatif olarak düşünmekten başka çarem kalmıyor.