1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Rize’de kışın yatan minare kaldırıldı
Rize’de kışın yatan minare kaldırıldı

Rize’de kışın yatan minare kaldırıldı

Rize’de kışın kar nedeniyle yıkılmasın diye yatırılan minare havaların ısınmasıyla yeniden ayağa kaldırıldı.

A+A-

Rize’nin İkizdere ilçesi Garzavan Yaylası’nda minare yatırıp kaldırma geleneği bu yıl da bozulmadı. Garzavan Yaylası camisinin minaresini geçmişte sürekli çığ yıktığı için mahalle sakinleri buldukları ilginç yöntemi yıllardır sürdürüyor. İlkel teleferik yardımıyla her Eylül ayında caminin yanına yatırılan minare havaların ısınmasıyla ve baharın gelmesiyle birlikte kaldırılıyor.

>>>>> FOTO GALERİ

Rizelilerin kıvrak zekasının ortaya çıktığı bu durum hakkında İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz “Daha önceden çığın yıktığı bir cami minaremiz var. Burada yaşayan vatandaşlarımız minaremize Karadeniz zekası ve pratikliğiyle çok ilginç bir sistem düşünmüşler. Minareye yaptıkları mekanizma ile minareyi yazın kaldırıyor, kışın indiriyorlar. Çok güzel bir çözüm bulmuşlar. Karadeniz’de hikaye gibi gerçekler var. Bu da onlardan bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Bölgede toplanan vatandaşların yardımı ve elbirliğiyle minarenin kaldırılmasının ardından yöreye özgü eğlence olan Petranboard ismi verilen tahtalarla kayak yapan vatandaşlar eğlenceli vakit geçirirken kar üzerinde güneşin de tadını çıkarttı.