1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pazarcı esnafı belediyelere isyan noktasına geldi
Pazarcı esnafı belediyelere isyan noktasına geldi

Pazarcı esnafı belediyelere isyan noktasına geldi

Gümüşhane belediyesi örnek gösteriliyor...

A+A-

61trabzonhaber-

İçişleri bakanlığı genelgesi ile semt pazarları için uygulanacak kurallar belirlenmiş olmasına rağmen belediyelerin pazarcı esnafına yönelik uygulamaları esnafı zor durumda bırakıyor. İçişleri bakanlığı genelgesine göre Covid 19 salgını nedeniyle, tüketicinin pazarda satılan ürünleri seçmeyerek görevli bir kişinin ürün satışı yapması gerektiği şeklindeki düzenlemeye rağmen, bilim kurulunun önerisi ve bilgisi dahilinde alınan bu kararı dikkate almayan belediye başkanları işgüzarlık mı yapıyor?

Pazar esnafı ellerinde birçok ürün kaldığını, ürünlerin bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, evde çoluk çocuğun ekmek beklediğini hatırlatarak, "Bakanlık zaten bir tedbir aldı. Belediye başkanları bizi hiçe saymaya başladı. Belli kısıtlamalar ve düzenlemeler alınabilir ancak pazarı top yekun kaldırmak yanlış ve haksız bir uygulama" değerlendirmesinde bulunuyor.

Öte yandan Gümüşhane belediyesinin aldığı örnek karar ise pazarcılar arasında memnuniyet yaratıp örnek karar gösteriliyor. Belediye, şehir pazarında sebze ve meyve satışları için pazar kurulacağını belirterek ciddi bir önlem aldı.