22-28 Mart 2023 tarihleri arasında dünya genelinden 28 takımın katılımıyla gerçekleşen ülkelerin mühendislik açısından dizayn, mekanik, yazılım ve elektronik alanlarında boy gösterdiği 13. RoboBoat 2023 Elektrikli Otonom Su Üstü Araç Yarışması’na katılan ilk ve tek Türk takım olan Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden, Ortahisar Creatiny RoboTeam dünya ikincisi olarak yurda dönüyor.

Takım Kaptanı Ceren Yedican Türkiye’yi temsil etmek ve gururlandırmak adına çıktıkları bu güzel yolda, “Üretken gençlerin yanında oldunuz ve bu yolda bizleri yalnız bırakmadınız.” diyerek kendilerini destekleyen herkese teşekkür etti.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de büyük bir başarıya imza atan Ortahisar Creatiny Su Üstü Takımı’nı tebrik ederek, “Bilgiye ve teknolojiye hakim olan gücü de elde eder. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin baş döndürücü bir hızla ilerlediği ve kıyasıya rekabetin yaşandığı çağımızda bu tür faaliyetlere destek olmayı oldukça önemli görüyoruz. Büyük bir başarıya imza atan takımımızı da tebrik ediyorum. Çok yoğun gayret gösterdiler ve bunun da karşılığını aldılar. İnşallah yeni projelerle, yeni araçlar ve teknolojilerle birlikte yola devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

ARES TERSANESİ’NDE ÜRETİLDİ

Yarışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Creatiny Su Üstü Takımı Kaptanı Ceren Yedican, 5 kişilik takım üyelerinin ABD’ye gidiş dönüş uçak biletlerini ve vize masraflarını karşılayan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e teşekkür ederek, “Yarışma için gerekli teçhizat ve donanımı üzerinde barındırabilecek şekilde katamaran gövde formunda tasarladığımız aracımızı Ares Tersanesi’nde ürettik. Gemide kullanılan sevk sistemimiz (utras itici), lityum iyon pillerimiz ve güç dağıtım sistemimiz Degz Robotics tarafından bizlere hibe edildi. Otonom teknemizin elektronik ve yazılım ile ilgili ihtiyaçları Armelsan tarafından geçen seneki birinciliğimize tebrik amaçlı temin edildi. Amerika'ya giden 5 kişilik ekibimizin gidiş dönüş/uçak biletleri ve vize masrafları Ortahisar Belediyesi tarafından karşılandı. Bir kez daha belediyemize ve başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ceren Yedican takımın ABD’deki ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek veren  Trabzon Valiliği, BTM Teknik, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Gemi Mühendisleri Odası ile Trabzon’daki çalışmaları sırasında kendilerine yardımcı olan 100. yıl balıkçı barınaklarındaki Ali Turhal’a da teşekkür etti.

GEÇEN YIL DA TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDULAR

Creatiny Su Üstü Takımı’nın ürettiği tamamen otonom su üstü aracı insansız olup önüne çıkan engelleri algılayabiliyor ve bu engellerden kaçınabiliyor. Aynı zamanda yüksek hızlara çıkabilen, yüksek manevra kabiliyetine sahip ve modüler yapısı sayesinde ön tarafında bulunan hazneye farklı ekipmanlar yerleştirilerek farklı alanlarda kullanılabilmektedir. 1 metre uzunluğunda 40 cm genişliğinde olması sayesinde dalgalar arasında ilerlerken görünmez olması kolaylaşıyor. Takım, 2022 senesinde Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından düzenlenmiş olan Roboik yarışmasına ‘Lina’ isimli araçla katıldı ve Türkiye şampiyonu oldu. Araç bundan dolayı yarışma sırasında ve sonrasında savunma sanayii alanında çalışan şirketler tarafından ilgi gördü ve gelecekteki projeler için teklif aldı.

Ortahisar Creatiny RoboTeam Takım Üyeleri: Ceren Yedican, Abdullah Kırmızıyüz, Nigar Küçük, Hacer Ceylan, Yusuf Şahin, Kemal Aybars Işık, Abdurrahman Kaan Öztürk, Oğuz Mutlu, Enes Can Ak, Furkan Çetin, Sena Dilber, Takım Danışmanı Rafet Çağrı Öztürk.

Takım (3)

Editör: Gülşah Yıldırım