Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ilk olarak Ressam Nurdan Uğur Aydın’ın ‘Proto Türk’ isimli resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi. OrtahisarBelediyesi Trabzon Tarih Müzesi’nde açılan sergide Ressam Nurdan Uğur Aydın’ın 28 adet eseri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

“BU TOPRAKLAR İLELEBET TÜRK YURDU OLARAK KALACAK”

Serginin açılışında konuşan Başkan Ahmet Metin Genç, sözlerine 10 Kasım dolayısıyla Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak başladı. Genç, şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl gurur yılımız, çünkü bir taraftan cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Ve bugün de özel ve tarihimiz adına da çok önemli bir gün. Çünkü cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümündeyiz.  Bütün insanlığa sunduğumuz medeniyetimizi, inşallah ilelebet Türk yurdu olarak kalacak bu kadim toprakları bize bağımsız vatan yurdu olarak emanet eden Atatürk ve silah arkadaşlarını, bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla yâd ediyorum.”

“SANATÇILARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”

Sanat şehri Trabzon’dan çok sayıda sanatçı yetişmesini doğal karşıladığına vurgu yapan Başkan Genç, “Tarihin bize emanet ettiği kadim medeniyetlerin gelip geçtiği güzel Trabzon’umuzda da hem 100. yıla özgü etkinliklerimiz hem bunun yanı sıra bugüne özgü olarak da bir taraftan Atatürk’ü anarken bir taraftan da Türk tarihinin süzülerek gelen özelliklerini,  güzelliklerini resmeden sanatçılarımızın güzel programlarını birlikte icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dün akşam çok güzel bir fotoğraf sergisindeydik. Burada kıymetli sanatçımız Yüksel Hocamız 6 yıl üzerinde çalıştığı ve Anadolu’da Türk kadınının giyinişini betimleyen fotoğrafları çok güzel bir sergide topladı. Şu anda da çok kıymetli ressam ve resim öğretmeni Nurdan Hocamız tarihimizi bize hatırlatacak olan çok harika eserleriyle beraber bugünümüze renk katıyor. Ben bu vesileyle de kıymetli hocamıza çok teşekkür ediyorum. Hocamız sanatıyla beraber tebarüz etmiş bir öğretmen. Hem yurtiçinde hem yurtdışında birçok etkinliğe katılmış. Sanat şehri ve metrekaresine en çok sanatçı düşen bir şehir varsa, böyle sanatçılarımızın olmasını biz artık tabii kabul ediyoruz. Bütün sanatçılarımızla, yazarlarımızla,düşünürlerimizle gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu. 

Sanatçıları desteklemeye devam edeceğini kaydeden Başkan Genç, “Böyle bir şehirde olmak ve böyle bir şehre yerel yönetici olarak hizmet etmek büyük bir mutluluk. Bu alanlarda var olmaya ve geleceğe dair eser bırakan şairlerimiz, sanatçılarımızla beraber çalışmaya her zaman olduğu gibi; bugün de varız ve var olmaya devam edeceğiz inşallah. Bu vesileyle birlikte Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha rahmetle anıyorum.” dedi. 
Resim (9)

“RESİMLER GÖRSEL ŞÖLEN SUNUYOR”

Ressam Nurdan Uğur Aydın da konuşmasında, resimlerin Türk milletinin tarihi değerlerini gözler önüne serdiğine vurgu yaparak, “Büyük Türk milleti ve tüm Türk toplulukları da tarihte kadim bir millet olarak en eski sayfalara gider. Bu resimler bir milletin yeryüzüne dağılışını değil, Altaylar’dadoğuşunu, bir ağacın dallarını değil, köklerini anlatır. Bulunan, bilinen tüm kaya resimleri, heykel, anıt ve yazılar ilk Türklerden Göktürklere kurganlar, yıldız haritaları, göksel semboller, tamgalar, havyan tasvirleri, inanç ve yaşam tarzları hakkında çeşitli ipuçları verir. Tarihi kalıntılar ve eserler tarihte ne kadar geriye gittiğimizin kanıtıdır. Resimler kadim Türk milletinin görsel şölenini gözler önüne sermektedir.” ifadelerine yer verdi. 

10 KASIM’A ÖZEL OLARAK ÇIKAN GAZETELER

Başkan Genç, ikinci olarak Trabzon Basın Tarihi Müzesi’nde Gazeteci Fethi Yılmaz'ın özel koleksiyonundan derlenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat ettiği 10 Kasım tarihiyle ilgili gazete manşetlerinin teşhir edildiği serginin açılışını gerçekleştirdi. Genç, gazeteci Yılmaz’dan gazetelerle ilgili bilgi alarak, serginin düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti. Serginin bir hafta açık kalacağını ifade Yılmaz ise, herkesi her biri tarihi vesika niteliğinde olan gazeteleri görmeye davet etti. 
Gazete (3)

YENİYOL GAZETESİ’NİN 11 KASIM TARİHLİ NÜSHASI

Trabzon’da çıkan Yeniyol Gazetesinin 11 Kasım tarihli baskısını elinde tutan Başkan Genç, gazete nüshalarının her birinin tarihe ışık tuttuğunu dile getirerek, “Bunlar tarihe ışık tutan önemli vesikalar. Bu orijinal vesikaları koruyup, kollamak hepimizin görevi. Burada 8 adet gazetemiz var. Bunlar Atatürk’ün öldüğü gün olan 10 Kasım tarihine özel olarak çıkan gazete nüshalarıdır. Trabzon’da Yeniyol Gazetesi, haftada üç gün çıkarken, 10 Kasım’a özel olarak 11 Kasım’da baskı yapıyor. Bu gazeteyi de burada görebilirsiniz. Bu eserleri koruyamazsak ve yaşatamazsak tarihimiz açısından büyük bir kayıp olur. İnşallah elbirliğiyle bunları yaşatacağız.” şeklinde konuştu.
Resim (7)