Netflix, önemli bir yenilik üzerinde çalışıyor.

Bu aydan başlayarak ve 2023'ün başlarına kadar Netflix, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve İtalyanca dahil olmak üzere tüm orijinal içerik kitaplığı için Sesli Açıklamalar (AD), Sağırlar ve İşitme Engelliler için Altyazılar (SDH) ve dublaj yayınlayacak. Yayıncı ilerleyen günlerde, Asya-Pasifik bölgesinden ve yerel Avrupa dillerinden daha fazla dil eklemeyi de planlıyor. Genişletme, küresel olarak tüm Netflix kullanıcılarına sunulacak ve yalnızca Netflix Orijinalleri için geçerli olacak.

Yayıncı, amacının daha fazla izleyicinin kendi ana dillerinde olmayan içeriği izlemesine izin vermek olduğunu söyledi. Netflix'in erişilebilirlik direktörü Heather Dowdy, "Onlarca yıldır erişebildiğiniz eğlence, yaşadığınız yer ve hangi dili konuştuğunuz tarafından belirlendi, yani AD veya SDH'ye ihtiyaç duyan insanlar, geldikleri yerin dışında yapılan hikayelerden zevk alamazlardı" diye yazdı.

Netflix'ten büyük yenilik! Şimdi rakipler düşünsün

İşitme veya görme engelliler için, bir akış platformunda yeni bir şov veya film izlemek, altyazılar veya sesli açıklamalar gibi yardımcı teknolojileri açmak anlamına gelir. Ancak bu tür erişilebilirlik özellikleri tüm platformlarda yaygın olarak bulunmaz.

Ulusal Körler Federasyonu ve Ulusal Sağırlar Derneği gibi sağırlar ve körler için savunuculuk grupları, yayın hizmetlerini yıllar içinde daha fazla erişilebilirlik özelliği dahil etmeye zorladı. NAD ile 2012'de yapılan anlaşma sayesinde Netflix, tüm içeriği için altyazı özelliğini kullanıma sunuyor. Netflix, 2015 yılında Daredevil dizisinin yayınlanmasıyla kör ve görme engelliler için sesli açıklamalar sunmaya başladı. Ancak eğlence endüstrisi, görme engelli izleyicileri pahasına yeni teknolojiyi benimsemekte yavaş kaldı.

Şu anda Netflix'te dünya çapında 11.000 saatten fazla sesli açıklama mevcut ve yayın hizmeti daha fazlasını eklemeye devam etmeyi planlıyor. Netflix ayrıca iOS ve web sürümünde altyazılar ve sesli açıklamalar için yeni rozetler ekliyor.

Dowdy, "Amacımız dünyayı eğlendirmek ve SDH ve AD dil kullanılabilirliğimizi şimdi 40'tan fazla dili kapsayacak şekilde artırarak, tüm üyelerimize hayatlarını ekranda yansıyan görme yeteneği vermeyi umuyoruz" diye yazdı.

Haluk Özdil: “Elimizdekileri gördüklerinde iş işten geçer!” Haluk Özdil: “Elimizdekileri gördüklerinde iş işten geçer!”

(Teknolojioku)