1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Maaşı geç yatan işçi tazminat kazandı
Maaşı geç yatan işçi tazminat kazandı

Maaşı geç yatan işçi tazminat kazandı

Maaşı geç yattığı için istifa eden işçi, Yargıtay kararı sayesinde tazminat almaya hak kazandı. Bu bir emsal karar olarak nitelendirildi.

A+A-

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından verilen karar işçilere umut oldu. Hakkının yendiğini düşüne işçiler bundan böyle istifa ettiklerinde tazminat alabilecekler.

Emsal karar niteliği taşıyan olayda, işçi maaşı geç ödendiği ve fazla mesai ücreti alamadığı için istifa etti. Önce iş yerine kıdem tazminatı başvurusunda bulunan işçi ret cevabı alınca mahkemeye başvurdu. Gerekçelerini sıralayan işçiyi mahkemenin davayı kısmen kabul etmesi sonucu, taraf avukatlarının temyize gitmesiyle devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, maaşın geciktirilmesi ve fazla mesai ücreti ödenmemesinin işçiye haklı fesih imkanı sağlayacağına hükmetti. Yüksek mahkeme, maaşını geç tahsil eden işçinin istifası halinde kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Yargıtay kararında ise şöyle denildi:

"Davacının fazla mesai ücretlerinin ödenmediği dosya içeriği ile sabittir. Ücretin eksik ve düzensiz ödenmesi işçiye 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24/II-e maddesi uyarınca haklı sebeple fesih hakkı verdiğinden, davacının iş akdini haklı sebeple feshettiği kabul edilerek kıdem tazminatı isteğinin hüküm altına alınması gerekirken reddi bozmayı gerektirmiştir"

Bu kararla birlikte aynı durumu yaşayan işçiler için umut doğmuş oldu.