1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KYK borcu yapılandırmasında ilk detaylar
KYK borcu yapılandırmasında ilk detaylar

KYK borcu yapılandırmasında ilk detaylar

Hükümetin KYK borçlarına ilişkin düzenleme çalışmaları başladı. Bu kapsamda faizlerin silinip yapılandırılması ve taksitlendirme imkanı gündeme geldi.

A+A-

Bakan Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda müjdeli haberi vermişti. Bu konudaki çalışmayla devlet milyonlarca üniversite mezununa barış eli uzatacak. 

2020 özelinde çalışma yaptıklarını söyleyen Bakan Albayrak, KYK borçlarına ilişkin yaklaşık 5 milyon üniversite mezununu ilgilendiren 6-7 milyarlık bir paket üzerinde çalışılıyor.

2020 itibarıyla yaşama geçirilecek paket kapsamında farklı formüller üzerinde çalışıldığı bildirildi. Faizler nedeniyle anapara iki üç katına çıkarken, faizlerin yapılandırılması ya da silinmesi, taksit sayısının artırılması da seçenekler arasında yer alıyor. 

Borcunu ödeyemeyenlerin on yılda 5 milyona ulaşmıştı.

Yaklaşık 250 bin üniversite mezunu hakkında da borçlarını ödeyemedikleri için işlem başlatılmıştı. Borçların silinmesi için başlatılan imza kampanyasına da yaklaşık 50 bin mezun öğrenci imza atmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanlarınca yürütülen çalışma kapsamında birkaç formül üzerinde çalışılıyor. Edinilen bilgiye göre, yeni bir yapılandırma ve faizlerin düşürülmesi ya da silinmesi seçenekler arasında yer alıyor. Her birinin maliyeti çıkarılırken, anaparanın silinmesi ise kesinlikle söz konusu değil.

HANGİ DURUMLARDA SİLİNİYOR?

Öğrenim veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan; tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan "hayatını çalışarak kazanamaz" ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların kredi alırken veya aldıktan sonra, vefat edenlerin borçları siliniyor.