1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Kızlar Manastırı ziyarete açılmayı bekliyor!
Kızlar Manastırı ziyarete açılmayı bekliyor!

Kızlar Manastırı ziyarete açılmayı bekliyor!

Trabzon'un Ortahisar ilçesine bağlı Boztepe mahallesinde bulunan Kızlar Manastırı'nın restorasyonu bitti. Manastır, ziyarete açılmayı bekliyor.

A+A-

                   Trabzon’un Boztepe sırtlarında 14. yüzyılda yapılan zaman içerisinde ilgisizlikten dolayı harabeye dönen Kızlar Manastırı’nın 4 yıl süren ve 2 milyon liraya mal olan restorasyonu geçtiğimiz yıl tamamlandı. Restorasyonu biten Kızlar Manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor.

aw823244-05.jpg
 

                   Mülkiyeti Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait, restorasyonu bitene kadar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edilen Kızlar Manastırı’nın belediyeyi devrinin yapılamadığı için ziyarete açılamadığı öğrenildi.

aw823244-06.jpg
 

Kızlar Manastırı


            Boztepe mahallesinde şehre hakim bir yamaçta bir bulunan manastır Pontus Kralı III. Alexios zamanında (1349-1390) iki teras üzerine inşa edildi. Yüksek bir koruma duvarı ile çevrilen manastır birkaç defa onarılsa da son şeklini 19. yüzyılda aldı. Şapel ve birkaç hücrenin bulunduğu manastırdaki kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor.