Ortahisar Belediyesi Trabzon Akvaryum’dan sonra bir ilke daha imza atıyor. Ortahisar Belediyesi kısa süre önce açılan Akyazı Kütüphanesi’nden sonra şimdi de Karadeniz Bölgesi’nde ilk defa dijital kütüphaneyi hayata geçiriyor.

Pazarkapı Mahallesi’nde restore edilen üç katlı tarihi binada son hazırlıkları yapılan dijital kütüphanede 26 bin adet elektronik kitap (e-kitap) ile 13 bin adet normal kitap bulunacak.

“DİJİTAL KÜTÜPHANECİLİK YAYGINLAŞIYOR”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Teknolojik ve bilimsel imkânların gelişmesiyle birlikte kütüphanecilik hizmetleri de değişime uğradı. Bu anlamda dijital kütüphaneciliğin ülkemizde yeni bir kavram olduğunu ve gittikçe de yaygınlaşmakta olduğunu görüyoruz. Ortahisar Belediyesi olarak bu alanda geri kalmamak için teknolojinin bütün imkânlarından yararlanarak yakın bir zamanda dijital kütüphanemizi hayata geçirerek vatandaşlarımızın bu olanaklardan istifade etmesini sağlayacağız. Burada klasik kütüphanecilik ile dijital kütüphanecilik faaliyetlerini birlikte yürüteceğiz. Bütün dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmakta olan dijital kütüphanemizi ilçemize kazandırıyor olmaktan ayrıca da gururlu ve heyecanlıyız.” dedi.

“OKUMA KÜLTÜRÜ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Halkın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bütün etkinliklerin Trabzon’da icra edilebilmesi için olağanüstü gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Genç, “Sanat, kültür, tarih ve spor şehri Trabzon’da Ortahisar Belediyesi olarak bir yandan halkımızın kültürel, eğitsel ve sosyal refah seviyesinin yükseltilmesi için sanatsal, bilimsel, eğitici ve kültürel etkinlikler yapıyoruz. Halkımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bütün etkinliklerin şehrimizde icra edilebilmesi için olağanüstü bir gayret gösteriyor. Diğer yandan da halkımızın okur-yazarlık becerisi kazanmasını ve bunu geliştirmesini sağlayarak başta gençler olmak üzere, bütün vatandaşlarımızda okuma kültürü ve kütüphane kullanma alışkanlığının kazandırılması amacıyla dijital kütüphanemizi Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olarak hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

DİJİTAL KÜTÜPHANEYE 7 GÜN 24 SAAT ERİŞİM

Kullanıcılar e-kitaplara, kütüphanedeki ekranlardan, cep telefonlarından ya da kişisel bilgisayarlarından ulaşabilecek. Dijital kütüphane, elektronik kitap veri tabanı sözleşmesinin imzalanmasının ardından 1 yıl süreyle kullanıcıların erişimine açılacak. Kullanıcılar elektronik kitap veri tabanına 7 gün 24 saat erişim imkânı bulacak. Elektronik kitap veri tabındaki yayınlar PDF ve UPUB formatında olacak. Dijital kütüphaneye kullanıcılar cep telefonlarına indirdikleri mobil uygulama üzerinden ulaşabilecek. Sistem aynı anda bütün kullanıcılara hizmet verecek şekilde dizayn edilecek.

Kütüphanede; astronomi ve uzay, bilgisayar, çevre bilimleri, dil ve edebiyat, eğitim, ekonomi ve finans, enerji, felsefe,  psikoloji ve din, fizik, genel çalışmalar, güzel sanatlar, hukuk, işletme ve yönetim, kimya, matematik ve istatistik, medya ve iletişim, mimarlık ve tasarım, mühendislik ve teknoloji, müzik, politika ve uluslararası ilişkiler, sosyoloji, spor, seyahat ve turizm, tarih, tarım ve biyoloji, tıp gibi her alanda e-kitap formatında ve normal kitap formatlarında eserler bulunacak.

Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olma özelliğine sahip dijital kütüphanede, 6 adet okuma salonu, teknik birim odaları, danışma, idari bölüm, bir adet genel amaçlı salon ile iki adet kafeterya bulunacak.