Ocak aynın ikinci haftasını geride bıraktık ancak kar ve yağmur yurdun tamamını etkisi altına almadı. Birçok kentte kar nedeniyle okullar tatil edilirken Antalya geçtiğimiz hafta sele teslim oldu. Geçen yıla göre bu sene İstanbul ve Ankara gibi birçok şehir ise kara hasret kalırken kuraklık tehlikesi de kapıya dayandı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şe ise “Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günü Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekorları kırılacaktır” dedi.

Kuraklık tehlikesi günden güne kendini hissettiriyor. Ocak ayında mevsim ortalamalarının üzerinde olan sıcaklıklar daha da artacak.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, ocak ayında sıcaklık rekorunun kırılabileceğine dikkat çekti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise 5 günlük hava durumu tahminini açıkladı.

Prof. Dr. Şen, Türkiye’de bizim bulunduğumuz bölgede yağış azlığı ve ortalamanın üzerinde sıcaklıklar devam ediyor. Çarşambadan sonra perşembe, cuma ve cumartesi günü Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekorları kırılacaktır. O sıcaklıklar daha da artacak. Öyle ki ocak ayı sıcaklık rekorları yenilenebilir.

"BU SICAĞA KAR DA YAĞMUR DA GELMEZ"

Şen, Twitter hesabından, "Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklar hissedilir şekilde artıyor. Ocak ayı Sıcaklık rekorları yenilenebilir. Özellikle Perşembe Cuma Cumartesi. İstanbul 20 C olur. Marmara ve Karadeniz’de 20 dereceleri geçen bölgeler olacaktır. Bu sıcağa kar da yağmur da gelmez." notunu düşmüştü.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara'nın kuzeyi, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz kıyıları ile Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Denizli, Gaziantep, Adıyaman, Kilis çevreleri, Antalya'nın batı kesimleri, Karaman, Niğde, Malatya çevreleri ve Kayseri'nin güney kesimleri ve Şanlıurfa'nın batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun güneydoğusunun yüksekleri, Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ve Malatya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.