‘’Devletin mührüne sahip çıkacak devlet adamı bulamadım ’’

Trabzon Forum AVM’de devam eden hukuksuz inşaat faaliyetleri üzerine açıklama yapan Yavuz Aydın, konu hakkında detaylı bilgi ve belge edindiğini, bunları Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na ilettiğini fakat herhangi bir işlem yapılmadığını ifade etti. Açıklamasında devletin mührüne sahip çıkacak bir devlet adamı bulamadım ifadesini kullanan Aydın, mevcut otoparkın yıkılarak AVM’ye katılmasına karşılık, yeni bir otopark taahhüdü verildiğini belirterek şöyle devam etti: ‘’Yeni otopark yapılması taahhüdüne karşılık verilen inşaat ruhsatı, inşaat emsal oranına ve imar düzenlemesine aykırı hareket edilmesi nedeniyle Trabzon İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararına ve inşaatın mühürlenmesine rağmen Forum AVM’de durdurulması gereken faaliyetler durdurulmadı. İnşaatın durmamasına yetkili kişiler tarafından, sadece zorunlu olan ya da yapılması gereken inşaat işlemlerin devam edildiği söylenerek mahkeme kararının tanınmadığı ve uygulanmadığı da bir anlamda ifade edilmiştir.”

‘’ MAHKEME KARARINI TANIMAYANLARA KARŞI HUKUK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ “

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Forum AVM’deki hukuk tanımaz faaliyetler hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu’nun ve yetkililerin görevini yerine getirmeyerek, AVM yönetimine teslim olduklarını ve suça ortaklık ettiklerini ifade etti. Aydın açıklamasının devamında, “Forum AVM’nin devam ettirdiği inşaatın ruhsatı Trabzon idare mahkemesi 2023/710 Esas-2023/1703 Karar numaralı dosyası uyarınca iptal edilmiştir. Ruhsatı iptal edilen inşaat alanı Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yapı tatil zaptı ile mühürlenmiş ve taraflara bu durum bildirilmiştir.  Ancak ilgili AVM yönetimi inşaatına devam etmiş ve ruhsatı iptal edilen dolasıyla kaçak inşaat durumunda olan yere KOÇTAŞ firmasını taşıyarak faaliyetlerini durmaksızın devam etmiştir. Mahkeme kararı ve mühürleme işlemine rağmen inşaatı devam ettiren kişiler ve bu hususta görevini yerine getirmeyen belediye yetkilileri hakkında Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. 2023/23517 ve 2024/3116 numaraları ile devam eden soruşturmalardan henüz bir netice alınamamıştır.” dedi.

“ FORUM AVM’DEKİ HUKUKSUZLUĞUN ARKASINDA HANGİ GÜÇLER VAR? ”

Forum AVM yönetiminin, hukuk tanımazlığının tahammül sınırlarını aştığı ifade Yavuz Aydın,  “Forum AVM’de yaşanan süreç Trabzon’a ve hukuka çok ciddi zarar vermektedir. Mahkeme tarafından iptal edilen ruhsat ortadayken, kaçak inşaatın devam etmesine müsaade edilmektedir. Hem de bahsettiğimiz bu alan mühürlenmiş. Bu şehrin kolluk kuvvetleri, belediye başkanı yok mu? Neden görevlerini yerine getirmiyorlar? Bugün buna göz yumanlar, yarın bu şehrin evlatlarının yüzüne nasıl bakacak, nasıl hesap verecekler? Bugün bir seyyar satıcı görseniz yaka paça elindekileri alıp, engel oluyorsunuz. Fakat AVM yönetimine sessiz kalıyorsunuz. 2023 yılı Aralık ayında Trabzon İdare Mahkemesi’nin ruhsat iptali kararı var. Neden uygulanmasını sağlamıyorsunuz? Size hangi güçler engel oluyor, bu işin arkasındaki karanlık el kimin? Bunu kamuoyu ile paylaşmanızı talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

‘’MURAT ZORLUOĞLU’NU GÖREVE DAVET EDİYORUM”

Mahkeme kararlarına rağmen devam eden inşaat karşısında büyükşehir belediye başkanı Murat Zorluoğlu’nu göreve davet eden Yavuz Aydın sözlerine şu şekilde son verdi:

“Mahkemenin kararına rağmen inşaat durdurulmadı. Çalışmalar devam etti. Bunlar yetmezmiş gibi işyeri açma ruhsatı olmayan ek binada özel bir firma iş yeri açtı. Buna da göz yumdunuz. Göstermelik bir ceza olarak 5 gün iş yerini kapattınız. Sonrasında firma hiçbir şey olmamış gibi faaliyetlerine devam etti ve etmektedir. Forum Trabzon’a, danışmanımı göndererek  mevcut durumu video kayıtlarıyla tespit ettirdim. Gerekli bilgileri aldıktan sonra Belediye Başkanı Sayın Zorluoğlu’nu arayarak durumu dile getirdim, mahkeme kararının uygulanmasını ve kaçak inşaatın durdurulması için gerekenlerin bir an evvel yapılması gerektiğini söyledim. İnşaatın halen devam ettiğini, yetkililerin görevlerini yerine getirmediklerini üzerine basarak ifade ettim. Ancak kendisi bu konuda bir adım atmadı. Kendisine ve birçok yetkiliye devletin mührüne sahip çıkmalarını gerektiğini belirttim. Fakat Trabzon’da devletin mührüne sahip çıkacak devlet adamı bulamadım. Ancak bu şehri kimse sahipsiz sanmasın. Bu hukuksuzluğa müsaade etmeyeceğiz. Şehrin yetkilileri Forum AVM yönetiminden çekiniyor olabilir.  Trabzon’un ve Trabzonlunun hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Buradan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zorluoğlu ve yetkililere sesleniyorum. Bu hukuksuzluğun önüne geçin, Trabzon markasına daha fazla zarar vermeyin. Bu hukuksuzluğa son verilene kadar her fırsatta takipçisi olacağız.”

Editör: Gül Yıldırım