1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş dünyasına iki yeni imkan geliyor
İş dünyasına iki yeni imkan geliyor

İş dünyasına iki yeni imkan geliyor

İş dünyasına iki yeni teşvik geliyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

A+A-

Dünya ekonomisindeki daralma Türk iş dünyasını da etkiliyor. Bu etkilenmeyi en aza indirebilmek adına iki yeni teşvik devreye giriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı gibi İvme Kredisinin hayata geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“İvme Kredisi üretim ve ihracat amaçlı bir kredi. Bu anlamda ilgili sektördeki arkadaşlarımızın dikkatli incelemesi gerekir. Yine Kredi Garanti Fonu, kendi öz kaynakları ve Avrupa Yatırım Fonundan aldığı kaynağı Türkiye’de hayata geçirmek üzere. 500 bin lira ve üzerinde olmak üzere 1 yılı ödemesiz, 36 ay ile 60 ay arasında vadeyle bir kredi vermesi söz konusu. Yüzde 80’i kefaletle olan bir kredi. Bunların önümüzdeki süreci değerlendirme adına faydalı olacağı konusunda iş dünyamızı uyarmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hacısalihoğlu, Trabzon’da kredi rakamlarının yüksek olduğunu aktararak, “Mevduat 12 milyar lirayken kredi rakamı 14 milyar liraya ulaşıyor. Bankacılık genel sektörü içinde de 2019 yılındaki bankaların aktif büyüklüğü 4 katrilyon liranın üzerine çıkmış durumda… Ve bu önemli bir rakam. Bizlerin kredi kullanımı olmadığı zaman piyasanın sıkıntı çekeceğini elbette biliyoruz. Ama bu kredileri kullanırken de çok dikkatli olmamız gerekiyor. Alınan kredilerin mutlaka üretim, kapasite artırımı ve ihracata harcanması gerekir. Kaynakların doğru kullanımı hem özel sektör hem de devlet açısından içinde bulunduğumuz günlerde çok önemli” şeklinde konuştu.