1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Fındık üretimi yüzde 10 artarsa, 400 milyon lira ek gelir olur"
"Fındık üretimi yüzde 10 artarsa, 400 milyon lira ek gelir olur"

"Fındık üretimi yüzde 10 artarsa, 400 milyon lira ek gelir olur"

Ordu Valisi Seddar Yavuz, fındık üretiminde elde edilen yüzde onluk bir artışın, yaklaşık 400 milyon TL ek gelir getirebileceğini söyledi.

A+A-

"Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada" projesi kapsamında yapılan örnek bahçeyi yerinde inceleyen Ordu Valisi Seddar Yavuz, burada açıklamalarda bulundu.
 

Geçtiğimiz yıl Ordu'da 220 bin tona yakın fındık üretimi gerçekleştiğini hatırlatan Vali Seddar Yavuz, fındıkta verim ve randımanın artması durumunda gelirin ciddi oranda yükseleceğine işaret ederek; "Dünyanın yüzde 25, Türkiye'nin ise fındık ihtiyacının yüzde 35'ini karşılıyoruz. Fakat bahçelerimizin yaşlanması, bakımsızlık, geleneksel metotlarla fındık üretimi gibi birçok etkene bağlı olarak üretim miktarında ciddi bir düşüş var. Dekar başına 80-85 kilogramlık fındık üretimi ile bizim rekabet edebilmemiz ve para kazanabilmemiz çok mümkün değil. Şuanda fındığa dünyada ciddi bir talep var, dolayısı ile fındık üretimini bizim arttırmamız gerekiyor. Sadece biz üretimi yüzde 10 arttırsak yaklaşık yıllık 400 milyon ilave gelir elde edebiliriz. Fındıkta sadece bir randıman arttırmış olsak, 70-80 milyon ek gelir elde edebiliriz. Dolayısı ile 80-85 kilogramdan bu yapılan yöntemle üretimi minimum yüzde 50 arttırabiliriz" diye konuştu.