1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fındık aynı kaldı, üretici endişeli! Fındık fiyatları
Fındık aynı kaldı, üretici endişeli! Fındık fiyatları

Fındık aynı kaldı, üretici endişeli! Fındık fiyatları

Sezonun başından beri büyük bir artış sergileyen fındık fiyatları geçtiğimiz 2 hafta boyunca herhangi bir yükseliş yaşamadı. Fındık üreticileri konudan endişe duyduklarını söyledi.

A+A-

61trabzonhaber- 

Geçtiğimiz yıla oranla büyük bir kar marjı ile pazara giren fındık; üreticiyi, toptancıyı ve ihracatçıyı memnun etmişti. Fındık fiyatlarının eşik olarak belirlenen 20 liranın üzerine çıkması yönündeki öngörüler de yılın verimli geçmesi adına en büyük işaretlerden birisi oldu.
 

Yaklaşık 1 ay evvel; haftada neredeyse 1.5 liraya kadar değer artıran fındık fiyatlarında son 2 haftadır büyük bir artışın yaşanmaması üreticiyi endişelendirdi. Ellerindeki fındığı piyasaya vermeye başlayan fındık üreticileri fındık fiyatlarının düşeceği konusundaki spekülasyonlar konusunda uyarıldı.
 

2 Aralık 2019 Pazartesi günü; Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Düzce'de 20 lira sınırının hemen altında kalan ve 16 lira taban fiyatı ile alıcı bulan fındığın, şubat-mart ayı aralığına kadar bu seviyeden aşağıya düşmeyeceği tam tersine fındık fiyatlarının piyasada 20 lira bandı üzerine yer bulacağı belirtildi.