Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden İstanbulspor Teknik Direktörü Fatih Tekke, ligdeki durumları, bireysel ve takım olarak kariyer hedefleri hakkında İHA'ya açıklamalarda bulundu.

"Transferlerin ve diğer oyuncuların performansının artması tabelaya yansıdı"

Zor bir süreçten geçtiklerini ifade eden Tekke, "Tabelaya da zaten olumsuz olarak yansıdı. Sonrasında biraz daha kendi oyunumuzun dışına çıktık. Çok istemediğim savunma boyutuna taşındı. Ondan sonra biraz skorlar gelmeye başladı. Son bölümde de özellikle devre arasında kattığımız oyuncuların katkısı da oldu. Diğer oyuncuların da performansının artması ve oyunun istediğimiz gibi gitmesi de tabelaya biraz yansıdı" dedi.

"Yarışın içerisindeyiz"

Tekke, "İstanbulspor oyuncularının başardığı şeyin çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Aynı düzlemde değerlendirdiğiniz zaman kadro yapısıyla, kalitesiyle, bütçesiyle, fiziki şartlarıyla, koşullarıyla şu an yarışıyoruz, yarışın içerisindeyiz. Bunu bu çocuklarla yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Ben oyuna biraz daha farklı bakan teknik adam tarzıyım"

Fatih Tekke, "Şu anki geldiğimiz durum oyunsal olarak isteğimin dışında lige daha uygun, kendimle ilgili bazı değişiklikler yaptığımın göstergesi de olabilir, normalde ben oyuna biraz daha farklı bakan teknik adam tarzıyım" ifadelerini kullandı.

"İşimiz zor"

Tekke, "Şu an oyuncularım da bunu benimsediler ve tabela da onları etkiliyor. 3-4 haftadır, buna Beşiktaş maçını da ekleyebilirim. İşimizin zor olduğunu devamlı söylüyorum. Bize 3 hatta 4 galibiyet olursa yüzdemiz artabilir" açıklamasını yaptı.

"Ligde kalmak için 4 galibiyet gerekiyor"

Sözlerinde devam eden teknik adam, "Ligde kalmak için 4 galibiyet gerekiyor diye düşünüyorum. Absürt bir durum olmazsa. Bunun biraz daha azı veya fazlası da ihtiyaç olabilir. İşimiz kolay değil" diye konuştu.

"Buraya koşulsuz geldik, gelmeye de devam ediyoruz"

Uzun vadeli sözleşmelerin teknik direktörler için ne kadar önemli olduğunun sorulması üzerine 45 yaşındaki teknik adam, şöyle cevap verdi: "Her geldiğimde 5 yıllık imza atmıştım. İstanbulspor, ailemiz gibi gördüğümüz bir yer. Burayı sevdik. Burada bizim antrenör olarak çok ciddi deneyimlerimiz oldu. Bu sahada ve oyuncularla oldu. Buraya koşulsuz geldik, gelmeye de devam ediyoruz"

"Türkiye’de bu sürenin içeriğiyle ilgili ne konuşulduğu da önemli"

Sözlerine devam eden Tekke, "Bir antrenör için bu sorduğun soru çok önemli. 5 yıllık süreden daha ziyade Türkiye’de bu sürenin içeriğiyle ilgili ne konuşulduğu da önemli. Ne demek istiyorum, kulübün içerisindeki tüm fiziki, oyunsal, sahanın içi-dışı ile ilgili birçok düşünce, proje olmalı. Bu belli bir zemine oturtulmalı. Bu hangi zamanlarda, nereye getirilmeli diye konuşulmalı. Kısa-orta-uzun vadede doğru sürecin yaşanması lazım. Bir teknik adamın, takım içerisindeki, kulüp içerisindeki etkisi, bir hafta gelirsiniz, çocukların heyecanı vardır, yeni bir hocaya kendilerini göstermek isterler, bir şeyler ister sizden veya hiçbir şey istemez, o tutar devam edersiniz, bütün maçları da kazanabilirsiniz ama o kulübe hiçbir şey vermez. Hatta şampiyon bile olabiliriz o da kulübe bir şey katmaz" dedi.

"Türkiye’de 5 yıl, 15 yıl olsun herkes tabelaya bakıyor"

Tekke, "Belli süre yavaş yavaş oyunun kendisini, sahanın içerisini doğru dizayn ederek, eksikleriyle beraber tamamlamaya çalışarak. Bu bir süreç işi. Türkiye’de 5 yıl, 15 yıl olsun herkes tabelaya bakıyor. Hiç kimse futbolun gerçekleriyle uğraşmıyor. Bunu da hiçbir kulüp hayal etmiyor. Tabela kötü giderse spor kamuoyundaki başkanları, yönetimleri etkileyen karanlık sesler vardır. O sesler etkiler sizi, başka yerden, başkaları siz gidin, ben geleyim diye başka şeyler yapar. Buna başkanlar, yönetimler de dayanamaz. Dolayısıyla ülke futbolu da bu halde. Hala da bu sorulara muhatap kalır" diye konuştu.