1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Efsanesiyle ünlü Tomara Şelalesi büyülüyor
Efsanesiyle ünlü Tomara Şelalesi büyülüyor

Efsanesiyle ünlü Tomara Şelalesi büyülüyor

Gümüşhane’de bulunan Tomara Şelalesi ziyaretçi akınına uğruyor.

A+A-

Gümüşhane’nin Şiran İlçesi’ne bağlı Seydibaba köyü sınırları içinde bulunan ve efsanesiyle ünlü Tomara Şelalesi ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Dağın içerisindeki 40 ayrı gözeden akan Tomara Şelalesi buz gibi akan köpük köpük sularıyla turistlerin uğrak noktalarından biri haline geldi.

Baharın gelmesiyle ziyaretçileri kendisine çeken şelale, son 5 yılın en yüksek su debisine ulaştı. Geçtiğimiz yıllarda yolu sıcak asfaltla kaplanan, kamu ve özel sektör yatırımlarıyla beş yıldızlı tesislere kavuşan Tomara Şelalesi Tabiat Parkında ayrıca tam şelalenin karşısında bulunan cam seyir terası ile ayrı bir güzellik kazandı.

Yörede “Kırk Gözeler” adıyla bilinen ve dağın eteğinden çıkan 40 ayrı kaynağın yaklaşık 15 metre metreden dere yatağına döküldüğü Tomara Şelalesinin suyunun kesildiği ve kuruduğu görülmedi.

>>>>> FOTO GALERİ...

Efsaneleriyle ünlü Tomara Şelalesi Tabiat Parkı yapılan yatırımların ardından yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından birisi haline gelirken önceki yıllarda 20-25 bin arası ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıl 175 bine yükseldi.

TOMARA ŞELALESİNİN EFSANESİ

Tomara Şelalesinin halk arasında anlatılan efsanelerinden birisi ise şöyle:

Seydibaba Köyü çobanı, kendi kendine sürü otlatırken, sürüyü götürüp ıssız yerde yatırıp, abdestini alır, namazını kılarmış. Köy halkı çobanı sürüyü susuz bıraktığını iddia ederek dava etmiş. Bir gün çobanı gizlice takip eden köy ahalisi, tam öğle zamanı çoban yine sürüyü aynı ıssız yere indirdiği sırada elindeki değneği toprağa vurduğunu ve çıkan sudan abdest alıp namaz kıldığını, ardından sürünün de buradan su içtiğini görmüş. Çoban köylünün kendisini izlediğini görünce sinirlenmiş ve kavalını bir tarafa, bıçağının kılıfını bir tarafa savurmuş. Biri düşmüş Tomara Şelalesi’ne, diğeri de Çamoluk ilçesinin Mindaval köyüne. Kaval ile bıçağın kınının düştüğü yerden sular fışkırmış. Kırk ayrı yerden su çıkan Tomara Şelalesi’nin diğer bir adı da ‘Kırk Gözeler’ olarak günümüze kadar gelmiş.