1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Cennetin 8 kapısı bu camide tasvir edilmiş
Cennetin 8 kapısı bu camide tasvir edilmiş

Cennetin 8 kapısı bu camide tasvir edilmiş

Cennetin 8 kapısının tasvir edildiği cami Giresun’un Yağlıdere İlçesi’nde ziyaretçi çekiyor.

A+A-

Hacı Abdullah Halife Cami Giresun’un Yağlıdere İlçesi’nde bulunuyor ve cennetin 8 kapısını tasvir etmesiyle dikkat çekiyor. Mimarisi ve süslemeleri de kendine özgü olan cami, Tekke Köyü’nde yer alırken, Trabzon’daki Gülbahar Hatun Vakfı'na bağlı olarak 1486 yılında inşa edilmiş.

19. yüzyılda Darendeli eş-Şeyh tarafından kalem işçiliği ile yapılan süslemelerde cami içerisinde cennet ve cennetin sekiz kapsı ile Peygamber Efendimiz ile Hazreti Ali Efendimiz arasında geçen bir konu çizimlerle anlatılıyor.

Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gazanfer İltar, cami hakkında bilgiler verdi.

>>>> FOTO GALERİ

BAROK SÜSLEMELERİ İSTANBUL DIŞINDA İLK KEZ BU CAMİDE KULLANILMIŞ

Osmanlı döneminde İstanbul’da kullanılan barok ve rokoko üslubu süslemelerin taşrada kullanılan ilk camisi olduğunu belirten İltar, bu caminin 2 yıllık bir restore çalınmasının ardından 2018 yılında yeniden hizmete açıldığını ifade etti.

CENNETTEKİ TUBA AĞACI TASVİR EDİLMİŞ

Cennetin tasvirinin yapıldığı cami hakkında bilgiler vermeye devam eden İltar şunları söyledi:

“Cennet tasviri yapılmış olması, bu camiyi diğer tüm camilerden farklı kılan özelliktir. Mihrabın hemen doğusunda kökleri havada dalları aşağıda cennete güzel bir koku veren, serin hava veren tuba ağacı ile cennetin sembolü olan livâ-i hamd sancağı ile bir cennet tasviri yapılmışıdır ki bu Anadolu’da karşılaştığımız çok nadir bir cennet tasviridir. Bu camide ilginç işlemelerden bir tanesi de karpuz üzerine saplanmış bıçak resmidir ki bu da Peygamber Efendimiz ile Hazreti Ali Efendimiz arasında geçen ubudiyet ve ibadet ikilemi arasındaki bir tartışmanın sembolize edildiği süsleme tarzıdır. Dolayısıyla bu cami mimari bakımından özellikle iç duvar süslemeleri bakımından bölgenin tek örneğidir.”

CENNETİN 8 KAPISI

Cennetin 8 kapısının da tasvir edildiğini aktaran İlter, “Bu sekiz kapı da burada sütunlu, kemer açıklı iki kanatlı kapı şeklinde tasvir edilmiş. Burada, Reyyan, Salat, Cihad, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve İlim kapısı var. Bu kapılar cennetin girişi ile birlikte bu cennete kimlerin girebileceğini sembolize etmesi anlamında önemli tespitlerdir” dedi.