1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çaykur Rizespor-Galatasaray maçı tekrarlanacak mı?
Çaykur Rizespor-Galatasaray maçı tekrarlanacak mı?

Çaykur Rizespor-Galatasaray maçı tekrarlanacak mı?

Çaykur Rizespor-Galatasaray arasında oynanan ve birçok tartışmayı da beraberinde getiren maçın tekrarlanabileceği öne sürüldü.

A+A-

Çaykur Rizespor ile Galatasaray Süper Lig’in 32. Haftasında karşı karşıya geldi. Maça hakem kararları damga vurdu. Karşılaşmada Galatasaray lehine verilen ilk penaltıda, ‘kural hatası’ olabileceği belirtildi. Sarı kırmızılılar korner kullanırken, top oyuna girmeden Marcao, Abarhoun ile girdiği mücadelede düştü. Pozisyonu VAR’da inceleyen Serkan Çınar penaltı kararı verdi.

Bazı hakem hocalarına göre, hakem Çınar penaltı vererek kural hatası yaptı. Bu görüşe göre, “Futbolcuların, topun oyunda olmadığı anlardaki eylemleri için sadece disiplin cezaları (sarı ve kırmızı kart) verilebilir; teknik kararlar (penaltı, direkt ya da endirekt vuruş) verilemez. Rizespor ‘kural hatası var’ diye TFF’ye başvurursa, MHK bunu değerlendirir” ifadeleri ortaya çıktı.

Kurala göre durum şöyle özetleniyor:

IFAB KURAL 12: Direkt ve endirekt serbest vuruşlar ve penaltı vuruşları yalnızca top oyundayken yapılan ihlal ve kusurlar için verilebilir.