1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Buzdolabında 1 yıl dayanan yeni elma türü
Buzdolabında 1 yıl dayanan yeni elma türü

Buzdolabında 1 yıl dayanan yeni elma türü

Elmanın buzdolabında bozulmadan bir yıl kalabileceği ifade edilirken yeni bir tür olan bu meyve ABD’de piyasaya sürüldü.

A+A-

İlk aşamada parlak ve kırmızı rengiyle dikkat çeken elmanın üretimi için 20 yıllık bir zaman dilimi gerekti.

Cosmic Crisp (Kozmik Kıtır) adı verilen elma türü, Honeycrisp ve Enterprise türü elmaların birbirlerine senteziyle elde edildi.

İlk olarak 1997 yılında Washington Devlet Üniversitesi tarafından üretilen elmanın piyasaya sürülebilir hale gelmesi için geçen sürede, bu yeni ürün için 10 milyon dolar harcama yapıldığı açıklandı.

Cosmic Crisp’in kıtır, sert ve sulu olduğu ifade ediliyor.

Cosmic Crisp’in yaratım sürecinin liderlerinden Kate Evans, "Bu çok kıtır, görece sert, tatlılık ve mayhoşluk dengesi iyi ve çok sulu bir elma" diyor.

Evans, elmanın dışının kararmasının uzun zaman aldığını, buzdolabında 10 - 12 ay arası taze kalabildiğini belirtiyor.

Şimdiye kadar 12 milyondan fazla Cosmic Crisp ağacı ekildi ve üniversitenin sıkı lisanslama politikası nedeniyle bu yeni elma türü ağaçları yalnızca Washington’da ekilebiliyor. Washington ise ABD’de en fazla elma yetiştirilen eyalet ve elma ise ABD’de en çok tüketilen ikinci meyve.

WA38 adıyla bilinen bu elmaya, kabuğu üzerinde barındırdığı beyaz lekelerin gökyüzünü anımsatması nedeniyle Kozmik Kıtır ismi takıldı.