Gezinti, yürüyüş, seyretme, yeme ve içme ünitelerinden proje; kentin en seyirlik noktası olan ve Trabzon’un bütün güzelliklerini gözler önüne seren Boztepe’nin doğal bitki örtüsüne zarar vermeden hayata geçiriliyor. 

Toplam uzunluğu yaklaşık 1 km olacak proje, 5000 m²’lik bir yüzey alanında hayata geçiriliyor. Kızlar Manastırı’ndan başlayan ve doğu yönüne doğru uzanan yaklaşık olarak 1 km uzunluğundaki seyir terası ve gezinti yolu; yürüyüş, seyir, oturma ve dinlenme üniteleri bünyesinde yer alan çok fonksiyonlu bir proje olarak hayata geçiyor. 

“EN GÜZEL MANZARALI YERE İKİ ADET KENT BALKONU”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yürüyüş platformunun 3 metre genişliğinde, 2 adet kent balkonunun ise 20 metre genişliğinde olacağını dile getirdi. Proje içinde manzarası en güzel olan yerde iki adet ahşap kent balkonu yapıldığını ifade eden Genç,açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Projemizi doğal yüzey üzerinde kazı dolgu en az yapılacak şekilde yerden her noktada en az 20-30 cm yükseklikte çelik ayaklar üzerinde inşa ediyoruz. Bu ayaklar üzerinde ahşap yürüyüş platformunun yapım çalışmaları sürüyor. Yürüyüş platformumuzun genişliği 3 metre, seyir balkonlarında ise genişlik 20 metreyi buluyor. Yine projemiz içinde 2 adet kafeterya, biri cam, biri de ahşap kaplama olacak iki adet de teras yapıyoruz. Seyirlik alanı en güzel olan yerlerde de 2 adet ahşap kent balkonu inşa ediyoruz. Balkonlarımızda kamelya, salıncak, ahşap döşemeli oturma alanları ve yeşil alanlar olacak. Cam teraslar hariç tüm yüzeyler ahşap kaplama yapılacak.” 
48E5675D-28FA-4533-9CFD-FFDF6A16588A

“BİTKİ ÖRTÜSÜ VE AĞAÇLAR YAKINDAN GÖRÜLECEK”

Boztepe’de doğayla bütünleşen bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Başkan Genç, “Yürüyüş platformunun çevresinde daha önceden vatandaşlar tarafından dikilen kiraz, vişne, erik, elma, armut, incir ve ceviz ağaçları var. Boztepemiz meyve ağaçları ve doğal bitki örtüsüyle birlikte adeta mini botanik parkı andırıyor. Bu alandaki bu bitki örtüsünü kimse göremiyordu. Ben bile projeye başlamadan önce bu alanı hiç görmemiştim. Şimdi ziyaretçilerimiz etrafa güzel kokular saçan bu güzellikleri, bitki örtüsünü ve ağaçları yakından görecek.” dedi. 
95128D29-6128-449E-BE93-695F2F745F32

“ŞEHRİMİZE HEYECAN KATACAK”

Boztepe Yürüyüş Platformu ve Seyir Terası Projesi’nin Trabzon’a gelen turistlerin ve ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olacağını belirten Başkan Genç, “Burada çok güzel bir projeyi hayata geçiriyoruz. Projemizi birçok kez ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldım.  Çok büyük bir mutluluk ve heyecan duyduğumu belirtmeliyim. Gerçekten de güzel Boztepemizin böyle bir projeye layık olduğunu düşünüyorum. Boztepemizi daha cazip hale getiren projemiz şehrimize yeni bir heyecan, yeni bir tat katacak, yeni bir ruh katacak...” şeklinde konuştu.

Başkan Genç, projenin yıl sonuna kadar bütün üniteleriyle bitirilerek halkın hizmetine açılacağını açıkladı.