1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Başkaya: “Hayvan hakları yasasında batıyı örnek alın”
Başkaya: “Hayvan hakları yasasında batıyı örnek alın”

Başkaya: “Hayvan hakları yasasında batıyı örnek alın”

Prof. Dr. Şağdan Başkaya, hayvan hakları yasasında batının örnek alınması ve buna göre düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

A+A-

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, sıkça gündeme gelen sokak köpekleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devletin sokak hayvanlarıyla alakalı yeni yasa hazırlığı içinde olduğu şu dönemde önemli konulara dikkat çeken Başkaya, sokaklarda başıboş gezen hayvanların olmaması gerektiğini ve ortalıkta bu hayvanlarla ilgili bilimsellikten uzak bilgilerin dolaştığını söyledi.

Son zamanlarda basına da yansıyan sokak köpeklerinin insanların ölümüne sebebiyet verdiği olayları hatırlatan Başkaya, bazı STK’ların sokak hayvanlarının insana hiçbir şey yapmayacağı şeklindeki açıklamalarının yanlış ve bilimsellikten uzak olduğunu belirterek, “Sokak hayvanları aşılı dahi olsa, insanlara saldırabilir, parçalayabilir ve hastalık bulaştırabilir” dedi.

Batı ülkelerinde sokakta bir tane başıboş hayvan görmenin mümkün olmadığının altını çizen Başkaya, bu köpeklerin yaban hayatını da tehdit ettiğini vurgulayarak, “Batıda sokakta başıboş köpek dolaşması yasaktır, cezalar ağırdır ve barınaklarda kısa bir süre sonunda sahiplendirilemeyen köpekler uyutulmaktadırlar” ifadelerini kullanırken, “Ülkemizde STK’lar belediyelerden arazi desteği alarak bu köpek ve kedilerin barınaklardaki bütün ihtiyaçlarını üstlenmeleri gerekir” dedi.

Öte yandan işin maddi boyutuna da dikkat çeken Başkaya, “Ülkemizde her yıl kuduz şüphesinden dolayı 180 binin üzerinde kuduz aşısı yapılmaktadır. Ülkemizde her yıl kuduz aşısı ve serumuna 7 milyon liradan fazla para harcanmaktadır. Ayrıca ülkemizde her yıl 1-2 kişi kuduz olmaktadır” şeklinde konuştu.

Devletin sokaklara kedi ve köpek evi, suluk, yemek kabı koymaması gerektiğini belirten Profesör, “Okullar böyle yanlış uygulamalara çanak tutmamalı. Aksi halde, hastalanmaya, antibiyotik kullanmaya, kuduz vb adını bile duymadığımız bir sebepten ölmeye, sokaklarda parçalanmaya, ısırılmaya, yaban hayatının bitişini seyretmeye daha epey devam ederiz” ifadelerini kullandı.