Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 'Trabzon İş Dünyası Buluşması' programında açıklamalarda bulundu.

Trabzon İş Dünyası Buluşması'na önceki dönem Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ergin Aydın, TTSO Başkanı Erkut Çelebi ve  AK Parti İl Yöneticileri katılım sağladı.

Programda konuşan Başkan Genç, şunları söyledi:

*“ÜRETTİĞİMİZ KADAR GÜÇLÜYÜZ”*

“Burada ticaret erbabımız var sanayi erbabımız var. Hakikaten çok büyük bir iş başarıyorsunuz. Bizim her gün muhatap olduğumuz istihdam konusunda büyük bir gayreti ortaya koyuyorsunuz. Tabii ki şehrimizin hem yatırım maliyetleri açısından hem yatırıma müsait olma durumu açısından işçilik maliyetleri nedeniyle arazi ve arsa sorunu nedeniyle yatırımlar konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığının bilincindeyim. 4 tane organize sanayi bölgemizde genişleme talepleri var. Yerel yöneticiler olarak bu genişleme talepleri ve altyapı konusunda sizlere destek olmanın bir lütuf olmadığını bir vazife ve bir sorumluluk olduğunu bilincindeyiz. Çünkü ekonomimiz makro dengeleri itibari ile üretime dayalı bir haldedir. Yani şunu söylemek istiyorum şu anda özellikle Pandemi sürecini geçirmiş kuzeyinde iki tane ticaret ortağının birbiriyle savaşa tutuştuğu ve güneyinde katliam ve soykırıma varan bir savaşın olduğu bu konjektörde Türkiye olarak ne kadar üretilse o kadar güçlüyüz.”

7734fcf9-b72d-43a3-80b6-f29231eff2c0

*“YATIRIM DEMEK ÜRETİM VE İSTİHDAM DEMEKTİR”*

“Yatırım olanaklarını inşallah başta kıymetli cumhurbaşkanımızın büyük bir gayreti ve kararlılığı ile birlikte kıymetli bakanlarımızın yerelde de bizlerin eşgüdüm sağlayarak yatırımın önündeki engelleri açma noktasında da veya yatırıma müsait arazi tahsis etme noktasında da gayret edersek yatırım yapılır. Yatırım demek üretim demektir, ürettiğiniz sattığınız için ihracat girdisi demektir ama aynı zamanda da her gün muhatap olduğumuz istihdam demektir. Birbiriyle paralel unsurların bir arada yürümesi için bir gayreti ortaya koyacağız.”

*“TRABZON GÜNEYE YAYILACAK”*

“Yatırıma müsait olan arazi noktasında en önemli konularımızdan bir tanesi Güney Çevre Yoludur. Büyük bir mutluluk ve şükranla ifade etmek istiyorum ki Trabzon’un 30 senedir konuştuğu güney çevre yolu Adil Karaismailoğlu bakanımızın sayesinde başlatıldı. Çok şükür şu anda 4. km’den gidiyor. Biz güney çevre yolunu sadece Trabzon şehrinin güneyinden geçen, trafik sorunu çözen transit bir güzergah olarak değil sahil bandına sıkışan şehri güneye taşıyarak yeni yatırımlar ve yeni şehirleşmeyi kast ediyoruz. Bu çok önemli husustur.”

f933afc2-1a86-493f-aa94-2ee7f6dd0a52

*“TEKSTİL KENT İÇİN TAKİP SÜRÜYOR”*

“Tekstil konusunda Araklı‘da iyi bir arazi söz konusu ve bu vesileyle kadın kooperatifilerimizin sayılarını artırmak onların da üretime dayalı bu ekonomik modele katkılarını hem de ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla güzel çalışmalara inşallah imza atacağız.”

*“TURİZM KONUSUNDA HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”*

“Turizm şehrimizin gelişen trendi… Turizimle beraber doğrudan döviz girdisi sağlıyoruz. Trabzon’umuzun hakikaten son yıllarda bayağı yıldızı parlayan bir şekilde trendi yukarıya doğru çıkıyor. Bunu koruyup üstüne koymamız lazım. Buradaki herkesin bu konuda sorumluluğu var. Turist ve turizim konusunda belediyeler inzibati tedbirleri almıyor diye sorumluluktan kaçmamalıyız. Burada sadece seyahat acentası, lokantacı, taksici para kazanmıyor.  Trabzon ekonomisi tümüyle bu sektörden yararlanıyor.”

83b0a856-de4e-469d-8923-c10ed5d220ce

*TRABZON HAVALİMANINDAKİ YENİ DÜZENLEMELERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ*

Programda konuşan önceki dönem Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, Trabzon'a yapılacak olan Yeni Havalimanı projesi hakkında bilgiler verdi.

Yeni yapılacak olan havalimanın uzun ve maliyetli olduğuna dikkat çekerek ilk etapta mevcut havalimanında düzenlemeler gerçekleştirildiğini söyledi. 

Karaismailoğlu, “Havalimanındaki dış hatlar terminalini geliş ve gidiş olarak ikiye ayırıyoruz. Bir tarafta mevcut binayı giriş olarak kullanıp yeni yapacağımız ek binayı da geliş dış hatlar olarak yaparak bir konfor sağlayacağız. Yeni havalimanı büyük ölçekli uzun sürecek bir iş. O yapılana kadar bu yaptığımız ilave işlerle mevcut havalimanımızı biraz rahatlatacağız. Şehrimize yapacağımız Yeni Trabzon Havalimanı, dünyanın en özel ve güzel tesislerinden birisi olacak. O da çok maliyetli bir iş. Denize dolgu işiyle 3 milyon metrekare alanı kapsayacak.”

Editör: Gül Yıldırım