Ramazan ayı vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ramazan ayının bin bir bereketi içerisinde barındırdığını; Müslümanlar arasında birlik, dayanışma ve yardımlaşma duygularını pekiştirdiğini dile getirdi.

Genç, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Üç ayların sonuncusu olan mübarek Ramazan ayını bir kez daha hep birlikte idrak ediyoruz. Ramazan ayı bütün inananlar için nefsani arzularını, doymak bilmeyen hırs ve tutkularını dizginleme ayıdır. Bu ayda tuttuğumuz oruç ibadetiyle Yüce Rabbimizin sonsuz nimet ve bereketlerinden kendimizi soyutlayarak sadece nefsimizi terbiye etmiyoruz, aynı zamanda Yüce Allah’ın bizi hem bu dünyada hem de ahirette ebedi saadete ulaştıracak emir ve yasaklarını, nasihat ve öğütlerini en güzel şekilde edâ etmenin feyzini hep birlikte yaşıyoruz. Günah ve kötülüklerden uzak durarak, yaptığımız dua, niyaz ve ibadetler hiç şüphesiz ki bizi Rabbimize daha çok yaklaştıracaktır. Yüce Rabbimizin aciz kulları olarak bu dünyadaki yerimiz ve konumumuzun tam anlamıyla bilincine varmak için mübarek Ramazan ayı biz müminler için çok değerlidir. Yüce Allah’tan bütün Müslümanların Ramazan ayının İslâm dünyasını kuşatan rahmet, bereket ikliminden yeterince istifade etmesini diliyorum. Huşu, vakar, sükûnet ve hasenat ayı Ramazan’ın İslâm dünyasına hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” 

“MANEVİ DEĞERLERİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR” 

“Ramazan'ın bir başka güzel olduğu şehirlerden Ortahisarımızda bu yıl da hemşehrilerimizle teravih namazlarında ve sahurlarda bir araya gelmeyi ve Ramazan’ın coşkusu ile maneviyatını yaşamayı çok arzu ediyorduk. Fakat bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bir süre daha yasaklara, kısıtlamalara ve tedbirlere uyarak hayatımızı sürdürmek zorundayız. Bu manada Ramazan ayının içinde yaşadığımız zorlukları aşmak için bizlere manevi bir kudret verdiğine bütün kalbimle inanıyorum. Bin bir bereketi içerisinde barındıran, Müslümanlar arasında birlik, yardımlaşma ve dayanışmayı pekiştiren Ramazan, toplumsal huzur, barış ve refahın sağlanması açısından da çok mühimdir. Diğer yandan da Ramazan ayı bütün müminleri insanı kâmil statüsüne ulaştıracak ahlaki, maddi, manevi değerleri bünyesinde barındırıyor. Bu değerlere yeterince riayet etmek hem bu dünya hem de hesap gününde Yüce Yaratan’ın sonsuz rahmet ve merhametinden istifade etmemiz için bize fırsatlar sunar. Bu temennilerle Ramazan ayının bütün İslâm dünyası için hayır ve hasenata vesile olmasını Yüce Rabbimden bir kez daha niyaz ediyorum.” ifadelerine yer verdi.