Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yayınladığı bu mesajda 30 Ağustos Zaferini, Türk milletinin varlık ve yokluk mücadelesi olarak niteleyen Başkan Genç; "Türk İstiklâl Savaşı'nı zaferle nihayete erdiren 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı 98. kez kutlamanın mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz.  Asil Türk milletinin Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 1919'da Samsun'da başlattığı istiklâl mücadelesi, en zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen büyük bir kahramanlık destanı yazılarak 30 Ağustos günü zaferle sonuçlanmıştır. 30 Ağustos, esaret zincirine vurularak yok edilmek istenen bir milletin ’Ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla başlattığı ve yedi düvele karşı verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandığı gündür." dedi. 

"BUGÜN DE AYNI HİSSİYATLA MÜCADELE EDİYORUZ"

30 Ağustos'ta zaferle nihayete eren Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini attığını belirten Başkan Genç, "Bundan 98 yıl önce yurdumuzun dört bir yanını işgal eden düşman kuvvetleri, Türk milletinin cesareti ve kahramanlığı karşısında bozguna uğramıştır. 30 Ağustos Zaferi varlık ve yokluk mücadelesi veren Türk milletinin bütün imkânsızlıklara rağmen vatanını kurtarma mücadelesinin destansı adıdır. Türk milleti ve Türk ordusu vatanımızı işgal eden düşman kuvvetlerine karşı tarihte çok az örneğine rastlanan kahramanlık mücadelesi vermiştir. Bundan 98 yıl önce yurdumuzu işgal edenler, bugün de aynı duygularla vatanımızı bölmeye, yıkmaya çalışmaları karşısında İstiklâl Savaşı'mızın hissiyat ve duygularıyla mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Bu vesilelerle 30 Ağustos'ta Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde düşman askerlerine vatanımızı çiğnetmeyen kahraman askerlerimizi, şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

 

Editör: TE Bilişim