1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Başkan Genç'e öneri: "Siz yapın, ilk bağış benden"
Başkan Genç'e öneri: "Siz yapın, ilk bağış benden"

Başkan Genç'e öneri: "Siz yapın, ilk bağış benden"

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'e Pazarkapı'da devam eden restorasyon çalışmaları ile ilgili flaş bir öneri geldi. İl Kültür ve Turizm eski müdürü İsmail Kansız, Başkan Genç'e bu sözlerle seslendi.

A+A-

61trabzonhaber-haber servisi

Trabzon il Kültür ve Turizm eski Müdürü İsmail Kansız’dan Ortahisar Belediye başkanı Ahmet Metin Genç’e flaş bir öneri geldi.

Pazarkapı’da devam eden restorasyon çalışmaları ile ilgili önemli bir öneride bulunan İsmail Kansız, yine restoresi gerçekleştirilen 19.y.y'dan kalma tarihi binanın Trabzon Tarihi Araştırmaları/Basın Yayın Kütüphanesi olarak hizmete açılmasını talep etti.

İlk bağış kitapların da kendisinden olacağını belirten İsmail Kansız yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

images.jpeg“ORTAHİSAR BELEDİYE BAŞKANIMIZA

BİR ÖNERİ...

Hep deriz ya Trabzon'un 4000 yıllık tarihi var diye... İşte o tarihten elimizde kalan birkaç eserden biri Pazarkapı'da yeniden hayat buluyor.

Ortahisar Belediyesince tarihi tescilli sivil mimarlık örneklerinden 19.y.y'dan kalma bina restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Belediye Başkanı Sn. Ahmet Metin Genç'in duyarlılığına inandığımız için burası ile ilgili bir önerimiz olacak.

Malum bu yapının olduğu bölge tam da 4000 yıllık Trabzon tarihinin merkezinde bulunuyor. Kale surlarının bitim noktası. Surların hemen yanıbaşında.11.yüzyıldan kalma Sekiz Direkli Hamam az aşağısında. Yine etrafında Hoca Halil Cami Molla Siyah Camii (her ne kadar binalarla kuşatılmışlarsa da)leri... El atılıp gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen bir kaç tarihi çeşme... ve tescilli diğer sivil mimari örnekleri... Bu aks aslında Semercilerden Kunduracılar'a kadar uzar.

Bu tarihi binanın restorasyonu bittiğinde mutlaka işlevsel hale getirilmesi bir fonksiyon verilmesi gerekiyor...

Trabzon'un yazan araştıran evinde çalışma ortamında özel kütüphanesinde Trabzon'a bölgeye ait yüzlerce belge kitap v.b. bulunan değerli araştırmacı yazar insanları var. Çoğu zaman bu insanlar ya da geride bıraktıkları kitaplarını değerlendirilmek geleceğin araştırmacılarına kaynak bırakabilmek adına verebilecek ciddi kurumlar ararlar. (Trabzon'da değerlendirilecek bir kurum bulunulmayınca çok değerli eserler il dışına gitmiştir )

İşte burası tam yeri.

Sn. Başkan:

Gelin bu binayı,

TRABZON TARİHİ ARAŞTIRMALARI/BASIN YAYIN KÜTÜPHANESİ

olarak hizmete açalım.

İlk bağış kitaplar benden.

Hayırlı olsun diyelim mi?”

75250812-2503818426362873-8795025868863832064-o.jpg74334087-2503819443029438-4396337285918883840-o.jpg