Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon’da yükseköğrenimlerini sürdüren Filistinli ve Gazzeli öğrencilerle Dijital Gençlik Kütüphanesi’nde bir araya geldi. Öğrencilerle birlikte kefiye takan ve tek tek onlarla sohbet eden Genç, yakınlarını kaybeden öğrencilere başsağlığı ve sabır dileyerek, acılarını paylaştı. Her konuda öğrencilere yardımcı olacağını ifade eden Genç’e öğrenciler de bu duyarlılığından ve hassasiyetinden dolayı teşekkür etti. Başkan Genç, Gazze ve Filistin’de güncel gelişmelerle ilgili öğrencilerden bilgi aldı. 

“SOYKIRIMIN SONUÇLARINA KATLANACAKLAR”

Filistinli öğrencilere hitap eden Başkan Genç, Gazze’de yaşananları soykırım olarak niteleyerek, “Hiç savaş olmasın isteriz ama maalesef savaş olursa dokunulmayacak alanlardan biri de hastaneler, okullar, çocuklar ve yaşlılardır. Ama şu anda resmi rakamlara göre 18 bin 605 Gazzeli kardeşimiz şehit oldu. Enkazın altında olan kardeşlerimiz de var. Bunların 8 bin tanesi çocuk, 6 bin tanesi kadın. O nedenle bu savaş değildir, hukuki tanımıyla beraber soykırımdır. İnşallah bu soykırımın sonuçlarına da bunu yapanlar katlanacaklardır.”dedi. 
Filistin (7)

“İSRAİL RESMEN TERÖR UYGULUYOR”

Türkiye’nin her zaman Filistin’i bir milli dava olarak gördüğünü ve görmeye devam ettiğine vurgu yapan Genç, “Cumhurbaşkanımız bu konuda diplomatik çaba yürütüyor. Gazze’den gelen yaralılara el açtık, şifa bulmaları için ama mümkün olduğunca da Gazze’ye el uzatıyoruz. İnşallah bu soykırım sona erer. Bu soykırım yapanların yanına kâr kalmayacak. Buna yürekten inanıyorum. Artık İsrail bir devlet değildir, terör devletidir. Çünkü resmen terör uyguluyor. Bütün bu katliamlara rağmen 2 milyon 350 bin Gazzelivatanlarını terk etmiyor ve mücadele ediyor. Yapılan bu terör bir de güzelliğe sebep oldu. Vicdan sahibi toplumlar bu konuda ses veriyorlar. Hristiyan olsa bile ses veriyorlar. İngiltere’de, Newyork’ta, İspanya’da gösteriler yapılıyor. Bir taraftan hüznü yaşarken daha güzel olanı İslâm’a katılımlar başladı. İnsanlar bir gerçeği fark ettiler. Buradan bizim yapabileceğimiz ne varsa, hem derneğimizde hem de irtibatta olalım. Hepinize teşekkür ediyorum. Orantısız bir savaş olmasına rağmen orada mücadele eden bütün kardeşlerimize Kassam Tugaylarına başarılar diliyorum. Allah onları muzaffer kılsın inşallah.” diye konuştu. 
Filistin (1)

Trabzon’da denize giren kadının cesedi bulundu Trabzon’da denize giren kadının cesedi bulundu

“DÜNYADA FİLİSTİN KONUSUNDA UYANIŞ BAŞLADI”

7 Ekim’den sonra başlayan savaşın bütün dünyanın masum Filistinlilere yönelik İsrail devletinin yaptığı vahşet ve terörü bir kez daha gözler önüne serdiğini dile getirdi. İsrail’in bütün uluslararası hukuku ayaklar altına alarak Filistin topraklarını haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal ettiğini ifade eden Genç, “Bir devlet düşünün ki, yıllardır kendisine ait olmayan toprakları hiçbir hak ve hukuk gözetmeden silah ve zorbalıkla işgal ediyor. Her yıl işgal ettiği, gasp ettiği toprakların miktarını adım adım artırıyor. Filistinlileri, çoluk çocuk, yaşlı genç hatta bebekleri bile hiçbir ayrım yapmadan barbarca katlediyor. Gerçekten de burada söylemeye dilim varmıyor ama İsrail’in Filistinlilere yönelik barbarlığına ve aşağılık katliamlarına pek çok kez bütün dünya tanık oldu fakat bir devletin bu kadar vahşileşebileceğini, insanlık onurunu bu kadar ayaklar altına alabileceğini ve topyekün cinnet halinde insanlıktan çıkabileceğini tahmin edemiyorduk. Bütün bu olumsuzluklara rağmen bütün dünyada Gazze’de ve Filistinkonusunda büyük bir uyanış başladı. Artık bu barbarlığı ve vahşeti gören dünya halkları İsrail’e tepki gösteriyor, lanetliyor. Bizim bu uyanış ve tepkiyi dalga dalga yaymamız gerekiyor. Bu da Filistinlilerle birlik ve dayanışma içinde olur. Siz değerli Filistinli kardeşlerimizin her vesileyle yanınızda olacağız. Bu bize medeniyetimizin ve inancımızın, insanlığımızın yüklediği bir görev ve sorumluluktur.” şeklinde konuştu. 
Filistin (2)

“21. YÜZYILIN EN BÜYÜK VAHŞETİ” 

21. yüzyılın bu en büyük vahşeti karşısında kendilerine medeni diyen ülkelerin sessiz kalmasını ikiyüzlülük ve riyakârlık olarak niteleyen Genç, şöyle konuştu: “Batı’nın sesi bile çıkmıyor. Aksine ABD ve Avrupa ülkeleri yaşanan soykırım karşısında birkaçı hariç İsrail’e destek veriyor. İnsan hakları, demokrasi, adalet deyince mangalda kül bırakmayan Batı, 21. yüzyılda yaşanan bu soykırımı görmüyor, duymuyor ve duymak, görmek de istemiyor. Bize medeniyet ve insan hakları dersi vermeye kalkışanların bu sessizliğini, bu vurdumduymazlığını asla unutmayacağız ve her fırsatta bunu yüzlerine vuracağız.” 
Filistin (11)

Etkinliğin son bölümünde Genç, kütüphanenin girişine asılan “Filistin için bir söz, bir imza” görseline, Tevbe Suresi’nin “Korkma, çekinme Allah bizimledir” manasına gelen 40. ayetini yazarak, imzaladı.