1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aşk bağımlılık yapıyor mu? Uzman psikolog böyle uyardı
Aşk bağımlılık yapıyor mu? Uzman psikolog böyle uyardı

Aşk bağımlılık yapıyor mu? Uzman psikolog böyle uyardı

Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, aşkın kişiye karşı bağımlı olunması gibi bir sonuç da doğurabileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

A+A-

'Aşk' konusunun son yıllardır psikolojinin çalışma alanı içinde yer alan ana temalardan biri olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla aşk olma duygusu hakkında bilgilendirme ve uyarılarda bulundu. 
 

Aşkın insanlarda birçok süreçte etkili olurken bireyin davranışlarına da yön verebildiğinin altını çizen Enise Öziç; "Aşkın mutluluğu, bir yandan bireye yaşama hazzı verirken öte yandan bireyin duygu hissettiği kişiye karşı bağımlı olması gibi bir sonuç da doğurabilmektedir. Bu durumun yoğunluğu elbette kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak sağlıklı olmaması sebebiyle bağımlı bir ilişki yaşanmaması adına bireylerin hayatlarının merkezine partnerleri ile beraber diğer sevdiği insanları, hobilerini, işlerini, ailelerini de almaları yaşamlarının daha doyurucu ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Sevginin, aşkın bireyin yaşamında her daim var olabileceği, yılın birkaç gününe sığmayacağı ve hediyenin büyüklüğü ile ölçülemeyeceği de gözden kaçmaması gereken bir gerçektir." şeklinde konuştu.