Sürekli artıyordu! Bu sefer benzine indirim geliyor! Sürekli artıyordu! Bu sefer benzine indirim geliyor!

Son günlerin popüler konusu haline gelen 2023 asgari ücret zammı için Ak Partili isimden açıklama geldi.

Yeni asgari ücret araştırmaları ocak ayının yaklaşmasıyla birlikte hız kazandı. Alım gücünün iyice azaldığı şu günlerde milyonlarca çalışan asgari ücrete gelecek zammı merak ediyor.

Asgari ücret en son temmuz ayında yüzde 30 oranında ara zam alarak net 5 bin 500 TL olmuştu. 2023 yılında yeniden artış yapılacak asgari ücrete ilişkin AK Parti cephesinden flaş bir açıklama geldi.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaları yakından takip eden çalışanlar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz'ün verdiği asgari ücret rakamı ile heyecanlandı!

Çorum'da konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, asgari ücrette enflasyon farklarını ilave edilerek herkesin beklemediğinin üzerinde bir rakam çıkacağını açıklayarak, “İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir” dedi.

"ASGARİ ÜCRET 7 BİN 500 SEVİYELERİNDE BELKİ ONUN ÜSTÜNDE DÜŞÜNÜLEBİLİR"

Bir gazetecinin asgari ücretle ilgili sorusuna ise Demiröz, “İşverenlerimize, KOSGEB ve diğer bütün küçük esnafımıza çeşitli destekler veriyoruz. Öncelikle asgari ücretten başlayım. 5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler açısından vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işverenin sırtında. Birde herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok. Asgari ücret özel sektörle ilgili hem işçiyi hem de işvereni koruyarak çalışma barışı adı altında normal bir rakam tespit edilmeye çalışılıyor. İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir. Dediğimi gibi henüz konuşulan bir durum yok. Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla beraber onun üstünde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri yine vergiden muaf olacak. Çok yakın zamanda Kredi garanti fonundan 50 milyar lira tekrar küçük esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O nedenle esnafımızın yanındayız. Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sıkıntıda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sıkıntı olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek” dedi.