1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Antrenör Kemal Baytar ile özel röportaj...
Antrenör Kemal Baytar ile özel röportaj...

Antrenör Kemal Baytar ile özel röportaj...

61trabzonhaber'den Doğan Köstereli, 30 yılı aşkın süredir Trabzon'un amatör spor faaliyetlerinde görev yapan antrenör Kemal Baytar ile soru-cevap üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

A+A-

Yavuz Selim Gençlik Kulübü antrenörü Kemal Baytar sorularımıza samimi cevaplar verdi. İşte Baytar’la gerçekleştirdiğimiz röportaj…

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz? İş demek her ne kadar yanlış olsa da...

30 yılı aşkın süredir bu işi gönülden yapıyorum ve zevk alıyorum.

Kulübünüz hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?

Yavuz Sultan Selim Han'ın ismini taşıyan kulübümüz 3. yılını dolduracak.
Başkanımız Nizamettin Yesir'i kaybettik. Yeni başkanımız ile 2. yılımızı yaşamaktayız.

Kaç yaş grubu yönetiyorsunuz?

3 farklı yaş kuşağı... U10, U11 ve U12

thumbnail-img-20190612-173946.jpgBu yaş gruplarında size yardımcı olan herhangi bir hoca daha mevcut mu?

Evet... Kaleci antrenörümüz Fazıl Varvar... Uzun süredir o da bizimle bu gönül işini icra ediyor. Yıllarını Trabzon'daki amatör spor kulüplerinin ve futbolcuların gelişmesine harcamış nadide bir spor adamıdır.

Peki takımlarınızın liglerde herhangi bir başarısı bulunuyor mu?

U12'de namağlup ve naberaberlik gol yemeksizin... U11'de 1 galibiyet 3 mağlubiyet. U10'un ligi yok, zaten genelde U11'de U10 oyuncuları oynatıyoruz.

Amatör kategorideki genç hakemlerden memnun musunuz?

Hakemler geçen seneye nazaran bu sene olağanüstü derecede iyiler. Çok fazla gelişme kaydettiler. U11 maçlarına kadın hakemlerimizi veriyorlar, onlar da biraz geriden gelse de biz hocalar olarak elimizden geldiğince yardımcı olacağız. Her insan hata yapar, insanın olduğu yerde de hata olağandır.

Takımınızda Trabzonspor ve Trabzon'un profesyonel takımlarında oynayabileceğini düşündüğünüz yıldız adayı futbolcunuz var mı?

Şu an elimizde 2 oyuncumuz var. Trabzon karmasında illerde bizi temsil etti. Trabzonspor ve Milli takım takip ediyor. Performansları olumlu yönde gidiyor.

thumbnail-img-20190612-180318.jpgTrabzonspor, öze dönüş kapsamında yerel amatör kulüplerin futbolcularını izliyor mu?

Uzaktan gözlemlediklerini duyuyoruz. Birebir bizimle istişarede olmuyorlar. Bu konuda ilişkilerde kopukluk olduğunu gözlemliyoruz ve üzgünüz.

Öğrencilerinizin eğitim durumunu yakın şekilde takip ediyor musunuz?

Okul durumu çok iyi olan oyuncularımız zaten genelde futbolda da beklentiyi karşılıyor. Bizim futbolcularımızın yaklaşık yüzde 80'lik bir kısmının okul durumu iyi. Biz zaten başarılı futbolcularımıza ödül sistemi uyguluyoruz. Her futbolcuya sömestr ve yaz tatili döneminde hediye edilecek şekilde; futbolcu ve dönem başına en az 2'şer kitap tutuyoruz. Bunun dışında başka hediyelerimiz de mevcut... Eğitim bizim olmazsa olmazımızdır. Okul durumu iyi olmayanların dikkatini çekiyoruz, önce okula kanalize etmeye çalışıp bir süre sonra yeniden kadroya alıyoruz.

Ailesinin durumu kötü olan, çevresi kötü olan ve futbol ile kurtulmaya gelen oyuncularınız var mı?

İstisna da olsa evet var... 3-4 tane var. Onları kısa olmasa da en azından orta vadede aramıza katmaya çalışıyoruz. Onlara rehber olmaya çalışıyoruz.

Ailelerden yeterli destek alabiliyor musunuz?

Aileler ile bazen kopukluklar olabiliyor. Oyuncuyu odaklama anlamında ailelerin çok büyük bir önemi vardır. Bu alanda genel bir sancımız var.

Belediyeden destek alıyor musunuz?

Belediyenin destek verdiğini duyuyoruz. Geçen sene öyle bir malzeme yardımı alındığını duydum ama 100'e yakın sporcumuz var , 5 kategori aktif devam ediyoruz. Malzeme yetersiz...

thumbnail-img-20190612-174135.jpgMerkez dışından gelen futbolcunuz var mı?

Oyuncularımızın yüzde 80'i Erdoğdu Mahallesi ve çevresinden geliyor. Merkez köylerden de gelen oyuncularımız mevcut.

Peki, Erdoğdu demişken; Erdoğdu Lisesi'nin Dünya Şampiyonluğu kadrosunda futbolcularınız var mıydı?

Şampiyon kadronun, daha çok yedek kulübesinde olsa da oyuncularımız vardı evet...

Tecrübeli antrenör Kemal Baytar, soru ve cevap üzerine olan bu söyleşimizi "Oyuncularımızla dün olduğu gibi yarın da gurur duymaya devam edeceğiz. Temel hedefimiz izleyenlere keyif sunmak." sözleriyle bitirdi.

(Röportaj: Doğan Köstereli)