TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz günlerde hakem tartışmalarıyla ilgili  yaptığı açıklamada; "Hakem atamalarında kişisel insiyatifleri tümüyle dışarı çıkaran dijital atama sistemini devreye geçirdik. Tüm maçlara yapılan hakem atamaları, MHK'da veya TFF'deki kişilerin kararıyla yapılmıyor. Tüm atamalar, algoritma tarafından yapılıyor.” demişti. İlk başta, kulağa hoş gelse de, ilk 3 hafta yapılan hakem atamaları, tam bir facia. İlk hafta oynadığımız İstanbulspor maçına, kardeşi Erce Kardeşler Trabzonspor’da  oynadığı, dolayısıyla  “Etik olmadığı“ gerekçesiyle, 3 yıldır Trabzonspor maçlarına ataması yapılmayan Arda Kardeşler atandı. Sanırım algoritma, 3 yıl kendini zor tutmuş, neler çekmiş! İkinci haftada oynanan Hatayspor maçına da Abdülkadir Bitigen atandı. Başakşehir’in şampiyon yapılıp, Trabzonspor’un hakkının bir kez daha gasp edildiği sezonun “önemli aktörlerinden” ve geçen sezon, nedeni bir türlü anlaşılamayan şekilde uzun süre maç verilmeyip, yeni TFF yönetimi tarafından tekrar göreve çağrılan bir hakem arkadaşımız. Bu arkadaşın Hatayspor maçındaki çırpınışlarına hepiniz şahit oldunuz. Algoritma, daha ikinci haftada torbadan bir tavşan daha çıkarma başarısını göstermiş! Bugün oynayacağımız maça atanan hakem ise Volkan Bayarslan. Önceki yıllarda, Trabzon’da bir taraftarla  arasında geçen hoş olmayan anılar nedeniyle, uzun süre Trabzonspor maçlarına verilmeyen, geçen sezon Rizespor deplasmanında karla kaplı zeminde ısrarla maç oynatan ve Trabzonspor aleyhine 3 penaltı verip, Trabzonspor’un maçtan 3-2 mağlup ayrılmasına neden olan kişi. Algoritma  tıkır tıkır… Hayırlı işler…. Bu arada, buraya kadar olan yazıyı maç öncesi yazdım. Umarım, maç sonu yeniden Algoritma yazısına dönmek zorunda kalmam!

Geçen sezon, Trabzonspor’un şampiyonluğunu ilan ettiği maçta karşılaştığı ve berabere kaldığı Antalyaspor, o maçta Trabzonspor’un şampiyonluğunu engelleyememenin verdiği hırsla, Hocası başta olmak üzere, bayağı gözyaşı dökmüşlerdi. Aynı motivasyonu başarılı bir şekilde devam ettiren Antalyaspor, bugün oynanan maçın ilk yarısında, Trabzonspor’un Djaniny ve Cornelius ile 2 net pozisyonu kullanamamasının ardından, Doğucan’ın büyük hatası sonucu, 14. dakikada  Fernando ve  40. dakikada penaltıdan Haji Wright’ın golleri ile 2-0 öne geçti. Gol sonrası oyuna müdahale eden Abdullah Avcı, Bardhi ve Ömür’ü oyuna aldıktan kısa süre sonra, Bardhi golünü atarak skoru 2-1 yaptı ve maçın ilk yarısı bu sonuçla sona erdi.

Maçın ikinci yarısı ile birlikte  topa hakim olan ve gol kovalayan Trabzonspor,  73. dakikada, yine Bardhi’nin attığı gol ile skoru eşitlerken, sonrasında öne geçme fırsatlarını değerlendiremedi. Genelde, skoru koruma konusunda örnek gösterilen Abdullah Hoca, galibiyet golü için fazla risk alınca, ilk golde Doğucan’ın yaptığı hatanın bir benzerini yapan Trezeguet’in kaptırdığı top sonrası, 81. dakikada gelişen atakta, Gökdeniz’in ayağından yediği gol ile 3-2 mağlup duruma düşen Trabzonspor, savunma güvenliğinin kaybolduğu son dakikalarda, Gökdeniz ve Haji Wright’ın golleri ile maçtan 5-2 mağlup ayrıldı.

Abdullah Hoca göreve geldikten sonra Trabzonspor, ilk defa 5 gol yese de, bu skorun oyunun karşılığı olmadığını düşünüyorum. Maçın kırılma anlarında yaşanan, neredeyse 10 maçta 1 olacak hataların bir maça sığması, iki topun direkten dönmesi, Trabzonspor adına büyük şanssızlıktı diyebiliriz. Şimdi bu mağlubiyeti unutmalı ve tüm camia olarak Kopenhag maçına odaklanmalıyız.

Maçın başında, inşallah Algoritma yazısına tekrar dönmem demiştim ama maalesef Algoritma tarafından dönmek zorunda bırakıldım. İlk yarının sonlarında Antalyaspor ceza sahası içerisinde Hugo’ya yapılan harekete penaltı verilmiyorsa ve tüm takdir hakları ev sahibi takım lehine kullanılıyorsa, buradan yönetime bir çağrıda bulunmak istiyorum. Derhal bu Algoritma ile bir randevu ayarlayıp görüşün! Bu Algoritma öyle başıboş bırakılacak gibi değil! Sanırım bu Algoritma, hedefi çoktan belirlemiş!