1. HABERLER

  2. BÖLGESEL

  3. Akçaabat'ın yeni gelir kapısı!
Akçaabat'ın yeni gelir kapısı!

Akçaabat'ın yeni gelir kapısı!

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yapılan poşette mantar yetiştiriciliğinde ilk hasat yapıldı.

A+A-

Akçaabat Ziraat Odası Başkanlığı ve Akçaabat Halk Eğitim Müdürlüğü ortak girişimi ile açılan poşette istiridye mantar yetiştiriciliği kursunda ilk hasat Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Darıca mahallesinde yapıldı.
 

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Musta Hikmet Eyüpoğlu; "Tadı ete en çok yakın besinlerden olan istiridye mantarı, lezzetli yapısı kadar faydaları ile de göz dolduruyor. Tam bir protein deposu olan istiridye mantarının faydaları hafife alınmayacak kadar çok. Bu mantar türünün içerisinde kolesterol değerlerinin düşmesini sağlayan lovastatin adlı madde yer aldığından dolayı özellikle kolesterol değerleri yüksek olan kişiler istiridye mantarını tüketerek kanlarındaki bu kolesterol değerinin düşmesini sağlayabilirler. İstiridye mantarının faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca bu mantar kan basıncının dengelenmesinde rol alan etkin bir besin türüdür. Bunun için mantarı bolca üretip bolca tüketmeliyiz." dedi.


istiridye-mantari-ureticisine-yuzde-50-hibe-1561636066.gif
 

Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ise; "Poşette istiridye mantar üretimi için ilçemizin iklim yapısı uygun. Ekimini birlikte yapmış olduğumuz mantarları şimdi hasat ediyoruz. Özellikle kadın kursiyerlerin çok olması bizleri mutlu etti." ifadelerini kullandı.