1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmet Davutoğlu'ndan YSK kararına yorum geldi
Ahmet Davutoğlu'ndan YSK kararına yorum geldi

Ahmet Davutoğlu'ndan YSK kararına yorum geldi

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu YSK'nın İstanbul seçimlerini yenileme kararı ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

A+A-

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. "YSK'nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır" diyen Davutoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur.

Siyasî geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK'nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır.

Adil, kurallara uygun seçimler demokrasinin olduğu kadar ortak aidiyet bilincimizin de referans noktasıdır. YSK'nın kararı ise evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta, bu bilince zarar vermektedir.

Siyasî hareketler için en büyük kayıp seçimlerin değil toplumsal vicdanda ahlakî üstünlüğün kaybedilmesidir.

Şimdi yapılması gereken; ülkemize yakışan olgunlukla seçim sürecini yürütmek, gerilim ve kutuplaşmadan uzak durarak demokrasimizin daha fazla yıpranmasına engel olmaktır." ifadelerini kullandı.”