22 resmi maç oynayarak Dünya Kupası arasına giren Trabzonspor geçtiğimiz sezonun uzağında bir performans sergiledi. Bordo-Mavili takım, inişli-çıkışlı bir görüntü çizerken, teknik direktör Abdullah Avcı 1.5 aylık molayı toparlanma fırsatı olarak görüyor.

Her fırsatta ‘Kasım ayından sonra gerçek kimliğimize kavuşacağız” diyen tecrübeli çalıştırıcı, lig arasında yoğun mesai harcayacak. Avcı, 5 ana başlık üzerinde dururken hem takım hem de oyuncu performanslarını yukarıya çekmeyi hedefliyor.

Yaz döneminde 13 oyuncuyu kadrosuna katan Trabzonspor, ara dönemde de transfer yapmayı düşünüyor. En fazla 2-3 oyuncunun takıma kazandırılması planlanırken, gideceklerin durumuna göre hareket edilecek. Abdullah Avcı, belirlenen mevkilerle ilgili Futbol İzleme Komitesi’nden detaylı bir rapor istedi. İlk etapta bek ve kanat rotasyonunun güçlendirilmesi düşünülüyor. Duruma göre orta sahaya da oyuncu alınabilir.

Öncelikle kolay gol yeme problemini çözmek isteyen Avcı, kırılgan olan takım savunmasını düzeltecek. Şu ana kadar beklerden istediği verimi alamayan Trabzonspor’da, kanatların oyuna katkısının mutlaka yükseltilmesi gerekiyor. Larsen Dünya Kupası’na gidecek ancak Eren Elmalı bu periyotta takımla olacak. Avcı’nın sağ bekte Hüseyin ve Doğucan’ı denemesi bekleniyor. Bruno Peres ise ikinci yarıda takıma dönecek. Hücum organizasyonunu sil baştan kurgulayacak olan başarılı çalıştırıcı, sakatlıktan kurtulan Edin Visca’ya çok güveniyor.

Djaniny, Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür gibi yıldızlarla özel olarak ilgilenecek Abdullah Avcı, 3 isimden patlama bekliyor. Bu oyuncuların performanslarının yükselmesiyle geçtiğimiz sezondaki hücum gücüne kavuşmayı amaçlayan Avcı, Maxi Gomez Dünya Kupası’nda olduğu için forvette Umut Bozok üzerinden ilerleyecek. Başarılı çalıştırıcı, geride kalan periyotta çok az forma şansı verdiği Lahtimi ile Naci Ünüvar’ı da hazırlık maçlarında sıklıkla kullanacak. Bardhi’nin ise sol kenardan ziyade orta sahada Hamsik’in alternatifi olarak değerlendirilmesi bekleniyor.

Taktik antrenmanların yanı sıra fiziksel çalışmalara da Dünya Kupası arasında ağırlık verecek olan Abdullah hoca daha dirençli ve mücadeleci bir takım yaratmak istiyor. Özellikle ön alanda pres ve topu kısa sürede kazanma üzerinde duracak olan Avcı, daha hızlı oynayan bir Trabzonspor ortaya çıkarmayı planlıyor. Tempo problemini bu şekilde çözmeyi hedefleyen deneyimli teknik adam, orta sahada zaman zaman Siopis-Gbamin ikilisini birlikte kullanabilir. Avcı, duran toplarla ilgili de ekstra çalışmalar yaptıracak.