Trabzonspor'da ligde ve Avrupa'da geride kalan süreç içerisinde kaybedilen puan kayıplarında ve oynanan futbolda teknik direktör Abdullah Avcı, memnun olmadığı ve değiştirmek istediği yönler olduğunu dile getirmişti.

Bu yönleri daha iyi ortaya çıkarabilmek için ekibiyle uzun süredir çalışmalar yapan teknik ekibin yaptırdığı swot analizinin detayları da büyük oranda belli oldu. Takımın güçlü ve zayıf yönlerinin belirlendiği ve rakiplere göre oluşan hataların tespit edildiği swot analizine göre değişmesi gereken en önemli maddeler şu şekilde:

Bordo-mavili takım geride kalan maçlar içerisinde isabetli orta yüzdesinde oldukça düşük. Kanat bölgesinde oynatılan oyuncuların sürekli değişmesi bu oranın düşmesinde en önemli etken. Orta saha oyuncularının kanatlardaki performansları da düşük. Bu bölgede bir istikrar sağlanması isabetli orta yüzdesini de artıracaktır

Spor Toto Süper Lig'deki takımlar arasında anahtar pas yüzdesi en düşük ikinci takım olan Trabzonspor'da birçok oyuncu bu bölgede kendi bireyselliğini ön plana çıkardı.

Anahtar pas tercihindeki hatalar sık tekrarlar ve bu bölgedeki futbolcuların takım oyununu benimsemesiyle aşılabilir. Bu konuda çalışma yapılacak.

Geçen sezon şampiyonluğa ulaştığı dönemde sahipsiz top kazanma ortalaması oldukça yüksek olan Trabzonspor'un bu dönem ise bu istatistikte oldukça düşük olduğu raporlarda ortaya çıktı. Orta alandaki futbolcuların yanı sıra savunma oyuncuları da bu sorumluluğu bu dönemde çok fazla almadı.

Trabzonspor ligdeki tüm takımlar arasında hava topu kazanma oranı en düşük takım. Hava topu kazanma oranının artırılması için Trabzon etabında bulunan oyuncularla sık çalışma yapıldı ve bu konu üzerinde özellikle duruldu.

Antalya kampı için de bu konunun üzerinde sıkça durulması konusunda karar verildi.

Takımın yediği gollerin birçoğunda rakibe göre daha fazla oyuncuya sahipken bireysel hatalardan kaynaklanıyor. Yenilen 29 golün 13'ü set hücumlarından geldi ve teknik ekip burada savunmadaki adam paylaşımının yanı sıra, takım savunmasındaki eksikliğin de en önemli sorunlardan birisi olduğuna kanaat getirdi.

Teknik direktör Abdullah Avcı'nın geride kalan bölümde üzerinde en fazla durduğu konulardan birisi arkadan oyun kurma ve hücum organizasyonlarının da pas oyunu üzerinden şekillenmesi olmuştu. Ancak yapılan analiz sonucunda Trabzonspor'un 1. Bölgede yani defans hattında topu çok fazla kullanmadığı tespit edildi.

Fırtına maçlarda rakibi en fazla uzun pasa zorlayan takım olmasına karşın, kendisi de ligde en fazla uzun pas kullanan takım oldu. Teknik ekip bu durumun kesinlikle değişmesini istiyor.