1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 31 yıldır ara vermeden oruç tutuyor
31 yıldır ara vermeden oruç tutuyor

31 yıldır ara vermeden oruç tutuyor

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan Osman Ay, tam 31 yıldır kesintisiz oruç tuttuğunu söyledi.

A+A-

Ramazan ayı geldi çattı. Müslüman alemi için önemli bir yeri olan mübarek Ramazan ayı boyunca oruç tutulacak. Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde esnaf olan Osman Ay, 1 ay süren bu ibadeti 31 yıldır her gün yapıyor. Ramazan Bayramı’nın ilk günü ve Kurban Bayramı’nın 4 günü hariç her gün oruç tuttuğunu ifade eden Ay, hiçbir sağlık problemi yaşamadığını da söyledi.

31 yıldır oruç tuttuğunu duyan insanların ilk başta şaşırdıklarını anlatan Ay, eskiden Ramazan haricinde 3 aylarda oruç tuttuğunu ve bunun kendisine bir zararı olmadığını anladığından beri tüm yılı oruçlu geçirdiğini belirtti.

Oruç tutanlara tavsiyelerde de bulunan Ay, “İnsan kendisinin doktorudur. Peygamber Efendimiz, ‘Oruç tutun, sıhhat bulun’ diyor. İnsanın vücudunun zekatı da oruçtur. Ben burada akşama kadar fazla performans sarf eden birisi değilim. Sabah erken gelip akşama kadar çalışıyoruz. Ama kolaylığını veriyor. Ben hep insanlara nefsinizi köreltecek kadar yemek yemeyin, aşırıya kaçmayın diyorum. Televizyonda sürekli ne yiyeceği konusunda bilgilendirmeler yapılıyor. Bunları biliyorlar. Onun için çok susatacak, ekşi olan şeyleri yemeyin. Rabbim şimdiden tutacak insanlara da yardım etsin” dedi.