1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 100 bin kişiye af mı geliyor?
100 bin kişiye af mı geliyor?

100 bin kişiye af mı geliyor?

Yeni çıkacak infaz yasası birçok değişikliği de beraberinde getiriyor.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı'ndaki "10 Bin Hatim, 100 Bin Dua" programında vatandaşlardan gelen af taleplerine yanıt verdi. Meclis açıldığında bu konuların görüşüleceğini aktaran Erdoğan Adalet Bakanlığının bu konularla ilgili bir çalışması olduğunu söyledi.

Alınan bilgilere göre, infaz yasasında yapılacak değişikle, terör suçları hariç cezasının yüzde 50'sini çeken serbest kalacak. Buna göre cezaevinden tahliye olacak kişi sayısının 100 bini bulabileceği tahmin ediliyor. Yasayla kadın ve çocuğa şiddet, tecavüz ve cinayet suçlarına ağır ceza gelecek.

Alt sınır, kadın cinayetlerinde en az 40, çocuk cinayetlerinde ise 50 yıl olarak yükseltilecek. Bu suçları işleyenler şartlı salıverme şartlarından da yararlanamayacak.

Meclis gündemine taşınması planlanan pakette, cezaevlerinde kalma sürelerinin düşürülmesi, bazı suçların para cezasına çevrilebilmesi gibi düzenlemeler de bulunuyor.  Ceza İnfaz Kanunu'nda (CİK) yapılacak değişikliklerin seçim sonrası Meclis gündemine geleceği, ancak yasalaşma sürecinin 1 Ekim'den sonraya kalacağı belirtiliyor.

Cezalarda indirime gidilmesi ile kaç kişinin serbest kalacağı tam olarak bilinmezken, bazı hukukçular, serbest kalacakların sayısının 100 bini bulabileceğini ifade ediyor.

CEZASINI ÇEKMEYEN KALMAYACAK

Öte yandan hırsızlık başta olmak üzere birçok suçta, suçlular cezaevine girmeden salıveriliyor. Bu durumun da ortadan kaldırılması planlanıyor. Kademeli bir infaz sistemi kurularak, bir yılın altında bir cezayı gerektirse bile, suç işleyen mutlaka cezaevinde kalacak.

Türkiye'deki infaz uygulamalarının adalet duygusunu zedelediğine dikkat çeken AK Parti kurmayları "Suç işleyen 'nasılsa hapis yatmayacağım' diye düşünüyor. Bu doğru değil. Yeni düzenleme ile ceza söz konusu olduğunda, bir gün bile olsa hapse girecek. Her suça göre yeni bir ceza ve infaz süresi olacak" değerlendirmesinde bulundu.